Rola sportu w życiu osób niepełnosprawnych

0
Od lewej: redaktor Beata Tomanek, parabadmintonistka Anna Wolny i Tomasz Szwedo; fot. M. Leszczyk
Reklama

W poniedziałek 8 maja w Centrum Usług Społecznych w Lędzinach odbyła się druga edycja konferencji pod hasłem „Większa wiedza – większa tolerancja”. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczestnikom, jaką rolę pełni sport w życiu osób z niepełnosprawnościami. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli różnych dyscyplin parasportowych.

Konferencję otworzył starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, a następnie głos zabrał Grzegorz Baranowski – dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Zofia Dudek, radna powiatu bieruńsko-lędzińskiego odczytała list od poseł Bożeny Borys-Szopy, która nie mogła przybyć osobiście na konferencję.

Spotkanie miała formę panelu dyskusyjnego pod nazwą „Bez barier – aktywność fizyczna u osób z niepełnosprawnościami”. Prowadziła go Beata Tomanek, redaktor Radia Katowice wraz z imielinianinem Tomaszem Szwedo, zawodnikiem i trenerem parabadmintona.

Pierwszą panelistką była Anna Wolny z Bierunia, która gra w parabadmintona od sześciu lat w sekcji TurboTeam w strukturach klubu MKS Imielin. Trenuje pod okiem T. Szwedo, jest w kadrze narodowej, zdobyła już tytuły mistrza Polski i mistrza Czech.

Potem wypowiadali się między innymi: Janusz Kozak – fizjoterapeuta, założyciel, wiceprezes i trener Integracyjnego Klubu Sportowego Jeźdźcy (rugby na wózkach); Grzegorz Skrzeczek – asystent trenera reprezentacji Polski w amp futbolu, były piłkarz; Ewielina Piszczek – prezes oraz zawodniczka rugby w IKS Jeźdźcy, Patrycja Haręza – reprezentantka Polski we florecie, szabli i szpadzie, medalistka mistrzostw świata; Marcin Chroszcz – dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Karolina Swoboda – instruktorka w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Marcin Batko z Katowic – zawodnik drużyny unihokeja uczestniczącej w rozgrywkach Czeskiej Ligi Hokejowej na wózkach; Piotr Szymala ze Stowarzyszenia „Start”, Jan Wroński – dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON-u oraz Mariusz Miszuda i Sławomir Cywka – reprezentanci Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych „ W Labiryncie” w Chorzowie.

Reklama

Podczas konferencji można było oglądać, a nawet osobiście uczestniczyć w pokazach dyscyplin sportowych dla niepełnosprawnych: goalballa (zespołowa gra paraolimpijska dla osób niewidomych i słabowidzących) oraz showdowna (dyscyplina dla osób z upośledzeniem wzroku przypominająca cymbergaja).

– Sądzę, że cel panelu dyskusyjnego czyli zwiększenie wiedzy o niepełnosprawnościach w środowiskach opiniotwórczych oraz przybliżenie tematyki związanej z rolą sportu w życiu osób z niepełnosprawnościami, został w dużej mierze osiągnięty – powiedziała nam Krystyna Cuber, radna powiatu bieruńsko-lędzińskiego, inicjatorka konferencji.

– Sport, początkowo jako forma rehabilitacji, może stać się dla osób z niepełnosprawnościami pasją, sposobem na życie. Parasport często otwiera okno na świat, sprawia, że życie nabiera nowej, nieprzewidywalnej wartości – dodaje K. Cuber.

Tomasz Szwedo, który w 2017 roku założył sekcję parabadmintona w Imielinie i organizuje wspólne treningi z Czechami i Słowakami postuluje, żeby tego rodzaju spotkania z samorządowcami i urzędnikami odbywały się jak najczęściej, bo tylko wtedy są szanse uwrażliwiać ich na problemy osób z niepełnosprawnościami, próbującymi uprawiać sport w naszej polskiej rzeczywistości.

– Głównym problemem zawsze były i długo jeszcze będą pieniądze, dlatego ważne jest, żeby urzędnicy różnych szczebli mieli świadomość ilu wyrzeczeń trzeba, żeby uprawiać sport będąc osobą niepełnosprawną. Korzystając z okazji zapraszam wszystkich chętnych na międzynarodowe zawody parabadmintona, które odbędą się 17 i 18 czerwca w hali sportowej przy ul. Sapety w Imielinie – mówi Tomasz Szwedo.

Konferencja w Lędzinach odbyła się pod patronatem honorowym minister rodziny i polityki społecznej – Marleny Maciąg. Zorganizowana została przez władze powiatu bieruńsko-lędzińskiego i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z okazji przypadającego na 5 maja Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Mirosław Leszczyk

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj