Społeczny opiekun cmentarza żydowskiego doceniony w Warszawie

0
Sławomir Pastuszka, fot. Renata Botor
Reklama

Pszczynianin Sławomir Pastuszka, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, otrzymał nominację do Nagrody POLIN 2016. Ogłoszenie laureata 2. edycji konkursu – wyłonionego spośród siedmiu finalistów – nastąpi 20 października w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Sławomir Pastuszka to młody człowiek (rocznik 1990), który o cmentarzu żydowskim w Pszczynie wie wszystko. Od około dziesięciu lat społecznie się nim opiekuje: stawia do pionu i skleja zniszczone nagrobki, wczytuje się w ich napisy, symbole. Jest autorem kompleksowej inwentaryzacji tej nekropolii. W zeszłym roku ukazała się jego książka „Nic to innego, tylko Dom Boży…, czyli o dziejach pszczyńskich synagog” (wydanie tej publikacji miało na celu zdobycie środków na odnowienie kolejnych macew). Co roku S. Pastuszka bierze udział w Spotkaniach z kulturą żydowską w Pszczynie, w czasie których m.in. oprowadza po cmentarzu żydowskim.

Tylko sześć osób i jedna instytucja otrzymały nominację do Nagrody POLIN 2016. Nominacje te – spośród blisko 200 zgłoszeń dokonanych przez instytucje i osoby prywatne – przyznała kapituła konkursu pod przewodnictwem Mariana Turskiego.

Reklama

Oprócz S. Pastuszki w ścisłym finale znaleźli się również: Robert Augustyniak, inicjator działań związanych z przywracaniem pamięci o społeczności żydowskiej Grodziska Mazowieckiego; Jacek Koszczan, założyciel i prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej – Sztetl Dukla; Aleksandra Markiewicz, twórczyni Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym; Łukasz Połomski, pomysłodawca i założyciel programu historycznego Sądecki Sztetl, który działa w ramach fundacji Nomina Rosae; Mirosław Skrzypczyk, nauczyciel i animator kultury zaangażowany i pracujący na rzecz dziedzictwa żydowskiego w Lelowie i w Szczekocinach; Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.

Nagroda POLIN jest przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.

– W wielu miejscowościach, dużych i mniejszych, ludzie dobrej woli podejmują różnorakie działania na rzecz upamiętnienia historii polskich Żydów. Poprzez ten konkurs chcemy im podziękować i uhonorować, pokazać wszystkim jak ważna jest ich praca. Wybór nie był łatwy – spośród blisko 200 zgłoszeń w tym roku mogliśmy wybrać zaledwie kilka osób. Jury nominowało sześć osób i jedną instytucję, których działania pięknie wypełniają misję muzeum Polin : przywracają pamięci o historii polskich Żydów i budują wzajemne zrozumienie i szacunek pomiędzy Polakami i Żydami – mówi prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN.
(r), informacje o Nagrodzie: Muzeum POLIN

Sławomir Pastuszka na cmentarzu żydowskim w Pszczynie, fot. Renata Botor
Sławomir Pastuszka na cmentarzu żydowskim w Pszczynie, fot. Renata Botor
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj