Sposoby bandażowania ran a typy bandaży

0
Reklama

Bandaże były wykorzystywane już w czasach starożytnego Egiptu – stosowano je podczas procesu mumifikacji. Na przestrzeni wieków mogliśmy obserwować zmiany zachodzące w tych wstęgach z gazy, dzięki czemu obecnie możemy cieszyć się różnymi typami bandaży. Stanowią one niezbędny element wyposażenia każdej apteczki! Koniecznie dowiedz się więcej o sposobach bandażowania ran w zależności od typu bandaży.

Podstawowe zasady bandażowania

Do jednych z najważniejszych zasad bandażowania możemy zaliczyć dobór odpowiedniej szerokości, rodzaju oraz liczby bandaży. Nie bez znaczenia pozostaje także właściwy ucisk – podczas zakładania bandażu, powinien być on lekko napięty i rozwijany energicznym pociągnięciem. Opaska powinna być zawinięta ciasno oraz równo – należy to sprawdzać po założeniu pierwszych 2 lub 3 obwojów. Konieczna jest także troska o wygodę osoby poszkodowanej! Powinna się ona znajdować w pozycji siedzącej bądź leżącej.

Rodzaje bandaży – do czego się je wykorzystuje?

Podstawowa wiedza o materiałach opatrunkowych jest niezwykle istotna, gdyż pozwala nam ona na wybór bandażu odpowiedniego do danej sytuacji. Warto przy tym wspomnieć, że bandaże same w sobie nie służą do opatrywania ran, a wykorzystywane są one do podtrzymywania przyłożonego do nich opatrunku – nie nakładamy bandaży bezpośrednio na ranę!

Każda domowa apteczka powinna zawierać wysokiej jakości materiały opatrunkowe, które zdadzą egzamin w nawet najbardziej wymagającej sytuacji. Koniecznie sprawdź bandaże w Eplaster.pl, które pochodzą od zaufanych na polskim rynku producentów.

Bandaż elastyczny

Bandaż elastyczny wykorzystywany jest podczas unieruchamiania i usztywniania kończyn po urazach, a także przy wykonywaniu opatrunku uciskowego, aby zatamować krwawienie. Będzie on odpowiedni do opatrywania ran, które znajdują się na zgięciach bądź miejscach o dużej ruchomości, gdzie w przypadku bandażu tradycyjnego występuje ryzyko zsuwania się.

Reklama

Bandaż dziany

Bandaż tego rodzaju produkowany jest z nieelastycznej tkaniny. Służy on do owijania, unieruchamiania i przymocowywania opatrunku – chroni on ranę przed dodatkowym uszkodzeniem. Będzie on odpowiedni do zabezpieczania uszkodzeń oraz zranień o niezbyt rozległej powierzchni.

Bandaż półelastyczny

Do podtrzymywania opatrunków w trudniejszych do bandażowania częściach ciała, takich jak przykładowo stawy, świetnie sprawdzi się bandaż półelastyczny. Stanowi on opcję pośrednią pomiędzy bandażem dzianym i elastycznym, o których już wcześniej wspomnieliśmy.

Bandaż kohezyjny

Bandaże kohezyjne charakteryzują się wyjątkową strukturą, która samoistnie się do siebie przyczepia. Co ważne, ich materiał zachowuje swe samoprzylepne właściwości nawet po zdjęciu! Ten rodzaj bandażu jest polecany w szczególności do mocno krwawiących ran, które wymagają większego ucisku, by chłonąć wysięk i tamować krwawienie. Kohezyjne bandaże będą także odpowiednim rozwiązaniem, jeśli ranie należy zapewnić właściwa wentylację.

Jak bandażować rany?

Proces bandażowania należy rozpocząć od oczyszczenia rany – w tym celu wystarczy przepłukać ją bieżącą wodą. Jeśli posiadamy środek odkażający, również warto go wykorzystać. Dopiero po oczyszczeniu i odkażeniu rany możemy przystąpić do kolejnych czynności.

W przypadku wystąpienia obfitego krwawienia, na opatrunek należy nałożyć dodatkowy materiał, który pochłonie krew oraz uciśnie ranę. Jeśli opatrunek przemaka, należy dołożyć kolejną warstwę na wierzch i obandażować ją – co ważne, nie należy zdejmować przemokniętego opatrunku. Kolejnym krokiem jest wezwanie pogotowia bądź zabranie osoby poszkodowanej na szpitalny oddział ratunkowy.

Techniki bandażowania ran

Możemy wyróżnić kilka technik bandażowania. W przypadku ręki czy kolana sprawdzi się m.in. opatrunek kłosowy – polega on na stworzeniu kolistego obwoju poprzez zawinięcie końcówki bandaża wokół nadgarstka czy kostki, by następnie zawijać bandaż skośnie, naprzemiennie. Końcowy efekt powinien przypominać kłos zboża.

W przypadku rany na palcu, jeśli nie jest ona poważna, należy wykorzystać opatrunek wężowy, czyli układać zwoje bandażu ukośnie, zostawiając między nimi wolną przestrzeń. Można także wykonać opatrunek kolisty, który polega na bandażowaniu palca tak, aby kolejna warstwa pokrywała warstwę poprzedzającą.

Znajomość rodzajów bandaży oraz technik opatrywania ran jest niezwykle istotna, aby móc zaoferować odpowiednią pomoc osobie poszkodowanej. Warto również zadbać o to, żeby w naszej domowej apteczne znalazły się bandaże elastyczne, dziane, półelastyczne oraz kohezyjne.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj