Święto Metropolii w Bieruniu. Inscenizacja historyczna, spacer szlakiem rzemiosła i warsztaty rzeźby

0
Reklama

Z okazji jubileuszu pięciolecia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w sobotę 2 lipca odbędzie się 68 mikrowypraw przygotowanych przez 35 gmin tworzących GZM. Ciekawie będzie również w Bieruniu. Na rynku zaplanowano warsztaty rzeźbienia w glinie.  Chętni mogą wziąć udział w spacerze śladem bieruńskich warsztatów i zakładów pracy. Będzie też inscenizacja z historyczną bronią.

Na rynku w godz. 11.00-17.00 odbędzie się happening artystyczny bieruńskiego rzeźbiarza Jarosława Jasińskiego. Artysta będzie rzeźbił popiersie Alfreda Nobla (jedyny w Polsce pomnik wynalazcy dynamitu i słynnej nagrody znajduje się w Bieruniu przed zakładem Nitro Erg). Jarosław Jasiński będzie prowadził warsztaty rzeźbienia w glinie dla dzieci i dorosłych.

O godz. 14.00 spod krzyża przy kościele św. Bartłomieja Apostoła wyruszy wycieczka śladami bieruńskich warsztatów i zakładów pracy. Poprowadzi ją Marcin Noras, student historii, bierunianin i lokalny pasjonat.

Bieruń w okresie międzywojennym miał swoje „branże”, z których mógł być dumny. Do dzisiaj starsi mieszkańcy Bierunia i okolicznych miejscowości wiedzą zapewne, że jak meble – to tylko od Kulasa, a jak buty – to tylko od Długoniów. Zobaczyć będzie można na przykładzie bieruńskiego warsztatu rzeźnickiego rodziny Bendel, jak wyglądał sklep mięsny sto lat temu. Zakład mięsny Rudolfa Bendla mieścił się przy samym Rynku w Bieruniu, po prawej stronie od zakładu szewskiego Długoniów. Rodzina Bendlów przybyła do Bierunia w latach 60. XIX wieku, prawdopodobnie z Mikołowa.

Fabryka Kiełbas Brajera w Bieruniu; Muzeum Miejskie w Bieruniu, ze zbiorów Dawida Hudzikowskiego
Na godzinę 16.00 na rynku przewidziano inscenizację historyczną przekazania Wojsku Polskiemu tankietki TKS zakupionej w 1936 roku ze składek pracowników fabryki dynamitu „Lignoza”, połączoną z możliwością przejazdu tankietką (to eksponat Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach).  Na rynku w godz. 11.00-17.00 będzie też okazja do obejrzenia przedwojennego umundurowania i uzbrojenia żołnierzy Wojska Polskiego (rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia 73 pułk piechoty).
Przy nagrobku powstańca śląskiego Pawła Pilszczka asysta członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 pułk piechoty; fot. Elżbieta Musialik

Przypomnijmy, że w czerwcu 1936 roku w zakładach „Lignoza” w Katowicach, Bieruniu Starym, Krywałdzie i Pniowcu rozpoczęła się wśród pracowników zbiórka składek na zakup pojazdu pancernego do Funduszu Obrony Narodowej.

Reklama

Uroczystość przekazania pojazdu odbyła się w Warszawie pod gmachem Ministerstwa Spraw Wojskowych we wrześniu 1936 roku. Wzięli w niej udział pracownicy fizyczni i umysłowi wszystkich wytwórni zakładów ”Lignoza” z dyrektorem inż. Leopoldem Szeferem (1881-1970), działaczem patriotycznym i późniejszy dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Materiałów Wybuchowych na czele.

Przekazanie Wojsku Polskiemu pojazdu pancernego (tankietka TKS), zakupionego ze składek pracowników zakładu „Lignoza” (obecnie Nitro-Erg). Zdjęcie pochodzi z albumu „Razem tworzymy historię Bierunia”

Z bieruńskiej wytwórni jednym z delegatów był Paweł Dutka (1907-1982) ze Ścierni, który to został podczas uroczystości odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Delegacja została podjęta przez ministra spraw wojskowych gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który serdecznie podziękował za tak potrzebny wojsku dar.

spacer „Śladem bieruńskich warsztatów i zakładów pracy” (godz. 14.00 start: krzyż przy kościele św. Bartłomieja Apostoła)

oraz inscenizację przekazania Wojsku Polskiemu czołgu TKS zakupionego w 1936 r. ze składek pracowników fabryki dynamitu (godz. 16.00 Rynek w Bieruniu).

Wszystkie eventy organizuje GZM, miasto Bieruń i Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji).

Uwaga! 2 lipca 2022 roku na obszarze Metropolii będzie można jeździć bezpłatnie komunikacją miejską za okazaniem biletu pobranego ze strony internetowej wydarzenia.
więcej: www.kierunekgzm.pl

(JJ)

Mikrowyprawy po Tychach z okazji Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj