Święto śląskich pszczelarzy

0
Fot. Mirosław Leszczyk
Reklama

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w drugą niedzielę lipca (10.07) w Ośrodku Hodowlano-Szkoleniowym „Trutowisko-Murcki” na polanie Hamerla odbyło się spotkanie śląskich pszczelarzy. Mszę św. w intencji hodowców pszczół i ich rodzin odprawił biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej ks. dr Grzegorz Olszowski w koncelebrze z kapelanem śląskich pszczelarzy ks. Grzegorzem Kotyczką, kapelanem śląskich leśników ks. Mikołajem Skawińskim i ks. Krzysztofem Bujakiem, proboszczem parafii w Rogoźniku.

Do mszy śpiewał Zespół Śpiewaczy „Dąbie” z gminy Psary, któremu akompaniował na organach elektronicznych Mirosław Krawczyk, a asystowało kilkanaście pocztów sztandarowych, w tym z kół pszczelarzy z Oświęcimia, Kęt czy Bielska-Białej. Tylko część uczestników, w tym oficjalni goście i poczty sztandarowe, zmieściła się w drewnianym pawilonie zwanym Pszczelnikiem, a dużo więcej osób uczestniczyło we mszy św., gromadząc się wokół tegoż pawilonu. Homilię wygłosił biskup G. Olszowski i nawiązał w niej do codziennej troski hodowców o swoje rodziny pszczele, a pośrednio o dobrostan lokalnych środowisk przyrodniczych.

Ksiądz biskup poświęcił nowy sztandar Śląskiego Związku Pszczelarzy. Następnie dr inż. Wiesław Londzin, Henryk Swoboda – były wiceprezes ŚZP i Edmund Bryjok, jako „rodzice chrzestni” tegoż sztandaru, przekazali go pocztowi sztandarowemu ŚZP. Tworzyli go hodowcy z koła Bojszowy: Marek Dandyk, Marek Piekorz i Dariusz Lazar.

Część oficjalną spotkania śląskich pszczelarzy zwieńczyło podpisanie przez Tomasza Bednarka, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Zbigniewa Binko, prezesa Śląskiego Związku Pszczelarzy umowy na realizację projektu „Poprawa zdrowotności pszczół poprzez wymianę uli na nowe” o wartości około 93 tys. zł.

Podziękowania za zaproszenie na spotkanie i gratulacje dla zarządu ŚZP oraz wszystkich działaczy i hodowców pszczół przekazali: wiceminister i poseł Barbara Chrobak, wiceprezydent Katowic – Mariusz Skiba, starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz i lędzińska burmistrz Krystyna Wróbel.

Reklama

Podczas spotkania nie zabrakło stoisk gastronomicznym, a przede wszystkim stanowisk z pszczelarskim sprzętem hodowlanym i wszelakimi produktami pszczelimi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa edukacyjna o pszczołach, ich hodowli i roli w życiu społeczeństw, urządzona przez Adama Wilczyńskiego z sekcji historycznej ŚZP, a także prezentacja humoru pszczelarskiego. Była też zabawa taneczna.

Główny ciężar przygotowania ośrodka Trutowisko-Murcki i polany Hamerla do imprezy spoczywał na nowym kierowniku tegoż ośrodka Kazimierzu Wiśniowskim (jednocześnie pełniącym także funkcje sekretarza zarządu ŚZP i prezesa Koła Pszczelarzy Bojszowy), przy ogromnej pomocy i wsparciu wolontariuszy z kół pszczelarskich z Bojszów, Bierunia, Tychów, Mysłowic i Jastrzębia-Zdroju.

Mirosław Leszczyk

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj