TOP 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed kupnem auta

0
Reklama

Zakup samochodu, zwłaszcza używanego, stanowi dla wielu z nas nie lada wyzwanie. Jednak są pewne kwestie, na które wystarczy zwrócić uwagę, a zakup przebiegnie o wiele sprawniej. O czym dokładnie mowa? Na co powinniśmy zwracać uwagę przed kupnem auta? Poniżej przedstawiamy 4 najważniejsze rzeczy, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

Stan techniczny auta

Bardzo często decyzje zakupowe opieramy na wyglądzie wizualnym pojazdu, a więc głównie po tym, czy na masce nie ma zarysowań, widocznej karoserii, czy nawet po tym, czy fotele są w nienagannym stanie. Jednak powierzchowne oględziny mogą skończyć się sporymi problemami, zwłaszcza jeśli pod maską są części, które wymagają wymiany. Dlatego, gdy zamierzamy nabyć używany samochód, to powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na sprawdzenie jego stanu technicznego.

Dysponując odpowiednią wiedzą, doświadczeniem, czy sprzętem, sami możemy przeprowadzić oględziny. Jeśli motoryzacja i majsterkowanie nie jest naszą mocną stroną, to lepiej postawić na fachowe wsparcie. Na pewno przydatne może okazać się wsparcie rzeczoznawcy samochodowego, ponieważ to wykwalifikowana osoba, która nie dość, że jest w stanie określić wartość danego pojazdu, to jeszcze posiada rozległą wiedzę.

Poza tym, do swojej dyspozycji mamy też profesjonalne warsztaty samochodowe, czy stacje diagnostyczne. Wystarczy postawić na zaufany punkt, który korzysta z najlepszych sprzętów do diagnostyki, a szybko dowiemy się, czy pojazd, który chcemy nabyć, jest wolny od usterek. Profesjonalne punkty wykrywają nawet bardzo drobne wady, więc unikniemy zakupu pojazdu, który w krótkim czasie będzie wymagał naprawy lub zyskamy podstawy do negocjowania ceny.

Historia serwisowa pojazdu

Historia serwisowa pojazdu również powinna być dla nas bardzo ważna, ponieważ to z niej jesteśmy w stanie dowiedzieć się podstawowych informacji o właścicielu oraz o samym przedmiocie transakcji. W zaledwie kilka chwil możemy w stanie zweryfikować, czy dany pojazd pochodzi z legalnego źródła, czy jest kradziony lub wycofany z obiegu (więcej na ten temat na stronie autoumowa.pl). Historia serwisowa zawiera wszystkie informacje o przeglądach technicznych, aktualnym przebiegu, czy nawet o naprawach.

Reklama

W dokładniejszych raportach pojawiają się też informacje o tym, czy pojazd brał udział w kolizjach i wypadkach, więc to również pozwala nam stwierdzić, czy jego stan techniczny odpowiada naszym oczekiwaniom. Samo sprawdzenie historii serwisowej auta również nie powinno sprawić nikomu trudności. Jedyne, czego będziemy potrzebowali od aktualnego właściciela, to podania numeru rejestracyjnego pojazdu, datę pierwszej rejestracji oraz numeru VIN.

Wiele raportów dostępnych jest za darmo w sieci, ale są też takie, które wymagają uiszczenia opłaty. Jednak lepiej zapłacić kilka groszy, niż później narzekać na zakup wadliwego lub kradzionego auta.

Ważność ubezpieczenia OC

Właściciele pojazdów mechanicznych są zobowiązaniu do wykupienia ubezpieczenia OC. Za jego brak nie dość, że narzucane są wysokie kary, to jeszcze takim pojazdem nie można poruszać się po drogach publicznych. Jeśli zatem policja zatrzyma nas do rutynowej kontroli, a my nie będziemy mieli ważnej polisy, to trzeba spodziewać się mandatu i odholowania pojazdu na policyjny parking. To generuje nie tylko stres, ale też dodatkowe koszty. Dlatego, jeśli chcemy tego uniknąć, to lepiej jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży dopytać o ważność ubezpieczenia OC.

Formalne dopełnienie transakcji kupna-sprzedaży auta

Jeśli będziemy zdecydowani na zakup samochodu, to nie możemy też zapomnieć o kwestiach formalnych. Transakcje kupna-sprzedaży auta zawsze powinny kończyć się sporządzeniem stosownej umowy i nie ma w tym przypadku znaczenia, czy jesteśmy osobami prywatnymi, czy też prowadzimy własny biznes. Jeśli aktualny właściciel auta będzie próbował odkładać ten etap w czasie, to warto zastanowić się, czy to faktycznie oferta godna uwagi i pod żadnym pozorem nie powinniśmy przekazywać pieniędzy.

Z kolei jeśli sprzedawca sam będzie nalegał na sporządzenie umowy, to powinniśmy dopilnować, by znalazły się w niej wszystkie najważniejsze ustalenia, czy informacje. Sama forma umowy jest dowolna, nie ma ścisłej formuły, której trzeba się trzymać. Co więcej, można ją sporządzić odręcznie, na komputerze lub pobrać gotowy druk z sieci, w tym na przykład z https://autoumowa.pl/generator/. Później wystarczy druk uzupełnić danymi sprzedawcy oraz kupującego, a więc imieniem i nazwiskiem, adresem zamieszkania, numerem dowodu tożsamości i PESEL-em.

Jeśli transakcja dotyczy osób prowadzących firmy, to w dokumencie trzeba zawrzeć nazwy przedsiębiorstw, adresy ich siedziby, czy też NIP. Równie ważne jest określenie przedmiotu transakcji, a więc samochodu. Trzeba zatem podać markę i model pojazdu, jego rocznik, numer rejestracyjny, numer nadwozia, czy nawet przebieg. Do tego obowiązkowo cena, ewentualne zaliczki, datę i miejsce sporządzenia umowy kupna-sprzedaży. Na koniec każda ze stron musi złożyć własnoręczne podpisy na dwóch egzemplarzach umowy, po jednej dla stron.

Artykuł sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj