Triderm – Jak działa i kiedy się go stosuje?

0
Reklama

W przypadku wystąpienia zmian skórnych objętych stanem zapalnym najczęściej sięga się po leki z grupy kortykosteroidów. Czasem konieczne jest zastosowanie preparatu złożonego, który działa też antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Przykładem takiego leku jest Triderm, który ma postać kremu. Stosuje się go w przypadku zmian skórnych z powikłaniami wtórnymi wynikającymi z zakażenia chorobotwórczymi patogenami. Może być nakładany na skórę przez kilka tygodni, ale zwykle leczenie trwa nie dłużej niż kilka dni. Długotrwale stosowany i w nadmiernych ilościach może przyczynić się do wystąpienia szeregu niepożądanych działań.

Jak działa Triderm i kiedy się go przepisuje?

Triderm jest lekiem przepisywanym przede wszystkim przez dermatologa. Zawiera ona substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Znalazł on zastosowanie w leczeniu różnych zmian skórnych objętych stanem zapalnym, powstałych na skutek wtórnego nadkażenia drobnoustrojami. W skład preparatu wchodzą betametazon, klotrymazol i gentamycyna. Klotrymazol zapobiega namnażaniu się grzybów, doprowadza do zniszczenia ich ścian komórkowych. Z kolei gentamycyna jest antybiotykiem o działaniu antybakteryjnym. Po nałożeniu na skórę prowadzi do zaburzenia procesu syntezy białek bakteryjnych. Z kolei betametazonu dipropionian jest lekiem należącym do gry kortykosteroidów, ma najsilniejsze działanie pośród trzech substancji aktywnych. Redukuje stan zapalny, niweluje świąd, obkurcza naczynia krwionośne.

Triderm jest lekiem działającym szybko i długotrwale. Ma on szerokie spektrum działania, niszczy różnego rodzaju bakterie. Preparat stosuje się w przypadku grzybicy. Wskazaniem do jego podawania jest także łupież pstry. Triderm przepisuje się pacjentom, u których wystąpiło zakażenie paciorkowcami, gronkowcem złocistym i bakteriami Gram-ujemnymi. Lek nie powinien być przyjmowany przez osoby mające trądzik, pierwotne zakażenie bakteryjne/grzybicze skóry, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Triderm nie może być nakładany na uszkodzoną skórę, rany, twarz, okolice ust ani miejsca intymne.

Czy Triderm może powodować jakieś efekty uboczne?

Ryzyko pojawienia się działań niepożądanych przy stosowaniu Tridermu zwiększa się w przypadku długotrwałego nakładania na skórę, szczególnie w przypadku rozległej powierzchni i uszkodzenia naskórka. Mogą wystąpić różne efekty uboczne, szczególnie u dzieci. U niektórych osób pojawiają się działania niepożądane w postaci odbarwienia skóry, anemii, uczucia pieczenia, rumienia, wysięku, świądu skóry. Możliwe jest powstanie pęcherzyków na skórze, podrażnień, obrzęku, pokrzywki. Do skutków ubocznych wywołanych stosowaniem Tridermu zaliczają się: trądzik, zapalenie skóry wokół ust, potówki, wtórne zakażenia, rozstępy, zanik skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, rozmiękanie skóry, nadmierne owłosienie, zapalenie mieszków włosowych, suchość skóry. Jeśli lek będzie przyjmowany zgodnie z zalecaniami producenta, to można zmniejszyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help

Reklama

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj