Tychy – charakterystyka rynku pracy

0
Food truck rally, fast food party in tychy poland aerial drone photo view
Reklama

Tychy stwarzają bardzo dogodne możliwości, jeśli chodzi o szukanie zatrudnienia. To miasto o rekordowo niskim bezrobociu – w lutym 2022 r. wskaźnik był na poziomie 2,0% (dla porównania, w Polsce – 5,5%, a w województwie śląskim – 4,3%, źródło: GUS).

Miasto jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym – w tym motoryzacyjnym i browarniczym, ale nie tylko. Praca czeka na przedstawicieli wielu branż. Kto ma największe szanse na zatrudnienie i gdzie znaleźć ogłoszenia od najlepszych pracodawców w Tychach?

Tychy – zawody deficytowe

By odpowiedzieć na to pierwsze pytanie, warto zapoznać się z wynikami corocznej prognozy zapotrzebowania na rynku pracy – Barometr zawodów. Jest to badanie wykonywane na podstawie danych z GUS i urzędów pracy dla każdego powiatu i województwa w kraju, a także w skali ogólnopolskiej. Barometr nie daje pełnego obrazu na temat zapotrzebowania firm – nie wszyscy pracodawcy korzystają bowiem z pośrednictwa urzędów pracy, pozwala jednak ogólnie rozeznać się w trendach lokalnego rynku.

W Barometrze wyróżnia się profesje deficytowe, nadwyżkowe oraz pozostające w równowadze. Zawody deficytowe to te, których przedstawicieli rynku, aktualnie poszukujących zatrudnienia, jest zbyt mało w stosunku do ofert dostępnych w urzędach pracy. Jeśli zatem wykonujemy zawód deficytowy, możemy spodziewać się znalezienia wielu oferty pracy.

W 2022 r. w propozycjach zatrudnienia mogą przebierać nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz nauczyciele praktycznej nauki zawodu – te dwie profesje znajdują się bowiem w największym deficycie w mieście.

Reklama

W Tychach praca od zaraz powinna być dostępna także dla osób wykonujących jeden z pozostałych 27 zawodów deficytowych. Na liście są:

  • z branży motoryzacyjnej, elektromaszynowej i maszynowej i pozostałego przetwórstwa przemysłowego – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, technicy mechanicy, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
  • z branży budowlanej – dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, technicy budownictwa, robotnicy budowlani,
  • z branży TSL – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
  • z oświaty – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli,
  • z branż medycznej i opiekuńczej – lekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. techniki dentystycznej,
  • z branży beauty – fryzjerzy, kosmetyczki,
  • z innych dziedzin – piekarze, pracownicy służb mundurowych, sprzedawcy i kasjerzy.

Widać wyraźnie spore zapotrzebowanie na pracowników przemysłu, w tym osoby posiadające umiejętności i wykształcenie techniczne. Praca w Tychach czeka jednak na osoby z różnorodnym doświadczeniem i kwalifikacjami.

Jak wcześniej wspomniano, Barometr zawodów określa także, jakie są profesje nadwyżkowe w danej okolicy. Z nadwyżką mamy do czynienia wówczas, gdy przedstawicieli danego zawodu, szukających aktualnie posady, jest zbyt wielu w porównaniu do liczby ofert dostępnych w urzędach pracy. Dobra wiadomość jest taka, że w 2022 r. nie wskazano ani jednego zawodu nadwyżkowego w Tychach.

Oferty pracy Tychy – jak i gdzie szukać pracy?

Wiele osób postrzega szukanie zatrudnienia jako trudne i żmudne zajęcie. Wcale nie musi tak być. Wystarczy skorzystać z nowoczesnych (i bezpłatnych!) narzędzi, które ułatwią znalezienie posady. Na początek warto więc zalogować się na profesjonalnym portalu z ofertami pracy. Jest to platforma koncentrująca ogłoszenia dostępne w sieci – dzięki temu są pod ręką. Przykładowo – na portalu praca.pl na początku kwietnia 2022 r. było dostępnych aż 620 ofert pracy Tychy. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że dobra platforma rekrutacyjna pozwala na ustawienie job alertu – powiadomienia o nowych propozycjach na wybrane stanowisko. Dzięki temu żadne istotne ogłoszenie nie umknie uwadze poszukującemu pracy.

Warto pamiętać także o innych miejscach w sieci, w których często publikowane są ogłoszenia: mediach społecznościowych lub witrynach konkretnych pracodawców.

Jak szukać pracy? Przede wszystkim systematycznie. Po pierwszych niepowodzeniach czy w sytuacji przedłużającego się bezrobocia łatwo można się zniechęcić. Dlatego najlepiej wyrobić sobie nawyk wysyłania zgłoszeń systematycznie.

Kwestią kluczową jest przygotowanie jak najlepszych dokumentów aplikacyjnych – zwykle są to CV i list motywacyjny. Warto upewnić się, że pracodawca znajdzie w nich informacje istotne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujemy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj