Tychy: Pracę rozpoczęła Powiatowa Komisja Lekarska, która będzie orzekać o zdolności do służby wojskowej mężczyzn i kobiet

0
fot. ilustr. Zdzisław Barszewicz
Reklama

Pracę rozpoczęła Powiatowa Komisja Lekarska dla miasta Tychy, która będzie orzekać o zdolności do służby wojskowej mężczyzn i kobiet. Przebadane osoby otrzymają jedną z czterech kategorii: A, B, D lub E.

Jak informuje Urząd Miasta Tychy, Powiatowa Komisja Lekarska ma swoją siedzibę przy ul. Ciasnej 3. Rozpoczęła pracę 13 lutego. Zakończy ją 18 marca. Z tą chwilą ponad 580 osób uzyska kategorię A, B, D lub E zdatności (lub nie) do odbycia służby wojskowej.

Jak wyjaśnia portal gov.pl, kategoria A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej – oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej (o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie);  kategoria B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej – oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokuje odzyskanie zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej (osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej); kategoria D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej; kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

Na kwalifikacje rozpoczęte 13 lutego w Tychach stawić się muszą mężczyźni, którzy kończą w tym roku 19 lat (rocznik 2005). Wezwania na badania otrzymali również mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy z różnych przyczyn nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej, a także ci, którym w latach ubiegłych przyznano kategorię B, świadczącą o czasowej niezdolności do służby wojskowej. Przed komisją stanąć będą musiały również kobiety urodzone w latach 1997–2005 (ale tylko niektóre – kończące określone przepisami kierunki edukacji np. medycynę, farmację, ratownictwo medyczne). W tym roku wezwano 49 kobiet.

Do każdej z osób podlegającej obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji zostało wysłane listem imienne wezwanie. Wyznaczony jest w nim dokładny termin i miejsce stawienia z informacją, jakie dokumenty wziąć ze sobą. Ale nawet brak wezwania nie zwalnia z konieczności stawienia się na kwalifikację wojskową. Jeśli jednak nie możemy przyjść na badania, musimy zgłosić ten fakt do dnia, w którym jesteśmy zobowiązani się stawić, aby mógł zostać wyznaczony inny termin.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Spraw Obywatelskich UM Tychy (tel. 327763506)

Reklama

DLAP

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj