Tyskie Centrum Wolontariatu zwyciężyło w konkursie „Śląskie Orły Wolontariatu – Wolontariusz 2022”

0
Laureaci konkursu; fot. Tomasz Żak/UMWS
Reklama

W konkursie „Śląskie Orły Wolontariatu – Wolontariusz 2022” wśród organizacji pozarządowych zwyciężyło Tyskie Centrum Wolontariatu Fundacja Internationaler Bund Polska. W kategorii indywidualnej pierwsze miejsce zajęła Karina Czyż z Istebnej.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, 13 stycznia w Muzeum Zamkowym w Pszczynie odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu „Śląskie Orły Wolontariatu – Wolontariusz 2022”. Nominację mogli otrzymać zarówno pojedynczy wolontariusze, jak i organizacje. Liczyła się każda aktywność w dowolnym obszarze życia społecznego w charakterze wolontariatu.

Kapituła konkursu, jak słyszymy, brała pod uwagę zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność oraz partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach. Zgłoszono 48 kandydatów. Wszyscy otrzymali specjalne podziękowania od marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

W pszczyńskiej gali wzięli udział wicemarszałkowie województwa: Anna Jedynak i Łukasz Czopik, radni sejmiku: Alina Nowak i Alina Bednarz, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie Maciej Kluss.

– Pomaganie nie jest proste, wymaga wielu wysiłków i nie zawsze otrzymuje się za nie podziękowania, dlatego dziś chcielibyśmy wyróżnić te osoby i instytucje, które niosą bezinteresowną pomoc i podziękować im za nią – mówiła wicemarszałek Anna Jedynak. – W tych trudnych czasach pomoc i wyciągnięcie ręki do drugiego człowieka są niezwykle ważne.

Reklama

W kategorii organizacji pozarządowych pierwsze miejsce zdobyło Tyskie Centrum Wolontariatu Fundacja Internationaler Bund Polska. Organizacja ta to, jak czytamy, „ efekt aktywności, która opiera się na bezinteresownym zaangażowaniu społeczności od 2020 roku. Powstała z potrzeby pomocy mieszkańcom w trakcie wybuchu pandemii COVID-19. TCW łączy środowiska m.in. seniorów, młodzież, osoby z niepełnosprawnościami. TCW wykazuje się dużym zaangażowaniem, promując ideę wolontariatu zarówno wśród NGO, instytucji jak i samych mieszkańców”.

Drugie miejsce w tej grupie zajęła Fundacja Militarnego Mikołaja („edukuje dzieci i młodzież pod kątem bezpieczeństwa i ochrony środowiska oraz zbliża do służb mundurowych. Fundacja bardzo chętnie bierze udział w różnych akcjach oraz organizuje wiele swoich akcji. Flagową imprezą Fundacji jest akcja „Militarny Mikołaj”, która jest organizowana już od 2016 roku”).

Trzecie miejsce przypadło Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu oddział Mysłowice („głównym celem działalności członków PTTK o/Mysłowice w zakresie wolontariatu jest zainteresowanie dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych turystyką (pieszą, rowerową, jeździecką) i krajoznawstwem, a co za tym idzie odciągnięcie ich od social mediów. Organizacja wycieczek, rajdów to poświęcenie własnego czasu innym. W ciągu roku to ok. 20 imprez, w tym najważniejsza: Śląski Rajd Bez Barier, który został doceniony przez władze Śląska i Zarządu Głównego PTTK w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych”).

Wśród wolontariuszy indywidualnych zwyciężyła Karina Czyż z Istebnej („jest wolontariuszem od 2006 roku, a więc 16 lat. Przez 12 lat działała jako wolontariusz stowarzyszenia VIDES na rzecz dzieci i młodzieży. W 2018 roku założyła Fundację JEST BOSKO! kontynuującą działania wolontariatu w Istebnej, jako coroczną akcję wakacyjną dla dzieci. Organizowała i uczestniczyła w wolontariacie zagranicznym w Kamerunie (2008 i 2010), w Lille (2014, 2015, 2016) i w Senegalu (2017, 2018). W 2022 roku brała udział w transporcie humanitarnym na Ukrainę”).

Drugie miejsce zdobył Dawid Korzeniowski („od 20 lat jest wolontariuszem w placówkach-opiekuńczo wychowawczych w Bielsku-Białej. Początkowo jego działalność miała charakter pomocy finansowo-rzeczowej, a z czasem także związana była ze spędzaniem czasu wolnego z wychowankami. Dawid Korzeniowski jest niezwykle zaangażowany niemal w każdą sferę życia podopiecznych, udziela im korepetycji (…) zdecydował się nawet na pełnienie funkcji rodziny zastępczej dla nastoletniego chłopca”).

Trzecie miejsce zajęła Anna Cieśla („zaangażowana we wsparcie uchodźców, współtwórczyni Raciborskiego Centrum Pomocy i Wsparcia, gdzie zorganizowana grupa wolontariuszy rozdaje wyżywienie, środki chemiczne, ubrania oraz meble dla matek z dziećmi przebywającymi w powiecie raciborskim. Dotychczas centrum odwiedziło ponad 2,5 tys. rodzin. Twórczyni programu wsparcia dla uchodźców. Organizuje spotkania, warsztaty dla kobiet z Ukrainy, podczas których odbywają się zajęcia takie jak nauka języka polskiego, zapoznanie się z polską kulturą, wspólne pieczenie ciast i tworzenie ozdób, warsztaty jak odnaleźć się w obcym kraju oraz spotkania integracyjne. Stworzyła we współpracy z ukraińską psycholożką program wspierający rodziny ukraińskie, gdzie przez 6 miesięcy odbywały się spotkania z psycholożką, dające wsparcie potrzebującym”).

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj