Uhonorowani za działania proekologiczne. Wręczono Zielone Czeki

0
fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach
Reklama

14 grudnia, podczas uroczystości zorganizowanej na Stadionie Śląskim w Chorzowie, wręczono Zielone Czeki – nagrody przyznawane corocznie z okazji Dnia Ziemi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pierwsze Zielone Czeki WFOŚiGW przyznał w 1994 r.

Zielone Czeki (każdy o wartości 10 tys. zł) i specjalne statuetki przyznano w czterech kategoriach: Gmina przyjazna dla czystego powietrza, Ekologiczna osobowość roku, Inwestycja proekologiczna roku, Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej. Na tegoroczny konkurs wpłynęły łącznie 43 zgłoszenia.

– Bardzo nas to cieszy, ale przyznam, że nie spodziewaliśmy się aż tak dużej liczby zgłoszeń – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach. – W tym roku po raz pierwszy przyznany został Zielony Czek w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”. Kapituła zdecydowała, że na tę nagrodę zasłużyła gmina Bieruń, bo w zakresie walki o czyste powietrze działa wielotorowo.

W Bieruniu, jak słyszymy, prowadzonych jest wiele inwestycji ekologicznych, które przyczyniają się do rozwoju gminy i zachowania walorów przyrodniczych. Od prawie 17 lat realizowane są tu (finansowane ze środków WFOŚiGW w Katowicach) programy ograniczenia niskiej emisji. W 2020 r., na podstawie porozumienia z WFOŚiGW w Katowicach, gmina Bieruń otworzyła punkt informacyjno – konsultacyjny Programu Czyste Powietrze. Dzięki aktywnej działalności tego punktu Bieruń znalazł się na pierwszym miejscu w pierwszym ogólnopolskim rankingu, jako najbardziej aktywna gmina w programie. Ponadto miasto prowadzi szereg innych działań proekologicznych (np. cykliczne nasadzenia drzew i krzewów, instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia LED – 581 nowych opraw). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały miejscowości: Wilkowice, Ślemień, Świerklaniec, Chorzów, Zabrze, Gaszowice.

„Ekologiczną osobowością roku” została Gabriela Guściora-Konieczna za podejmowanie licznych inicjatyw proekologicznych oraz prezentowanie postawy cechującej się wyjątkową odpowiedzialnością za stan środowiska naturalnego. Laureatka jest nauczycielką-pasjonatem, inicjatorem i koordynatorem szeregu przedsięwzięć, które mają na celu pogłębienie wiedzy na temat funkcjonowania przyrody, upowszechnienie wiedzy w zakresie skutków niszczącej działalności gospodarczej i społecznej człowieka oraz rozwijanie świadomości ekologicznej wśród uczniów i pozostałych mieszkańców Bielska-Białej i powiatu bielskiego (w tym m.in.: prowadzenie akcji sprzątania lasów, dbanie o ptaki i nietoperze, inicjowanie działań proekologicznych, założenie przyszkolnego ogrodu i szkółki leśnej). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Erwin Grzegorzek, Marta Wojciechowska-Smolarz, Michał Łada, Małgorzata Bednarek.

Reklama

W kategorii „Inwestycja proekologiczna roku” Kapituła wybrała gminę Rędziny – za budowę biologiczno-mechanicznej oczyszczalni ścieków Karolina (wartość inwestycji – ponad 13 mln zł, dofinansowanie z WFOŚiGW w Katowicach – ponad 8 mln zł). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Katowice i Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Oblackie Centrum Młodzieży.

W kategorii „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” Zielony Czek otrzymała Fundacja „Czas na Las” za budzenie u przedszkolaków świadomości ekologicznej. W 2020 r. Fundacja  uruchomiła leśne przedszkole dla dzieci (również ze zdiagnozowanymi deficytami i niepełnosprawnościami). Ponadto Fundacja zajmowała się wsparciem dla rodziców i nauczycieli, organizacją leśnych spacerów, warsztatami terapeutycznymi, uczestniczyła w Programie Profilaktyki Oddechowej, prowadziła m.in. leśne warsztaty dla rodzin z dziećmi, leśne kręgi wsparcia dla kobiet. Prowadzi też „Leśną Harcówkę” – miejsce spotkań dla dzieci. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Fundacja Ekologiczna „ARKA”, Polski Związek Wędkarstwa Okręg Częstochowa Koło w Kaletach.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj