W 2021 r. w Szpitalu Megrez urodziło się 459 dzieci. Więcej cesarskich cięć niż porodów naturalnych

0
Po porodzie w wodzie; fot. Megrez Tychy
Reklama

Od czerwca 2021 r., kiedy w Szpitalu Megrez w Tychach zakończyła się kompleksowa modernizacja oddziału ginekologiczno-położniczego, do końca roku w tej placówce urodziło się 459 maluchów.

Pierwszy poród na tyskim Trakcie Porodowym miał miejsce 14 czerwca 2021 r. W ciągu pół roku na świat przyszło 240 chłopców i 219 dziewczynek. W Megrezie powitano na świecie aż cztery pary bliźniaków.

Fot. Megrez Tychy

Jak informuje Szpital Megrez, pomimo zamkniętego oddziału w okresie od stycznia do czerwca, odbywały się cięcia cesarskie. W trakcie całego roku odbyło się ich aż 249, co przewyższyło liczbę porodów naturalnych, które miały miejsce 181 razy.

Wraz z zakończeniem kompleksowej modernizacji oddziału, powróciła też w szpitalu możliwość porodów w wodzie. W minionym roku odbyły się one 17 razy.

Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Tychach, w ubiegłym roku najczęściej wybieranymi imionami dla dzieci były Hanna oraz Jakub. Popularne wśród dziewcząt były również: Julia, Lena, Aleksandra i Paulina. Chłopcom z kolei rodzice najczęściej nadawali imiona: Jan, Leon, Tymoteusz, Franciszek i Maksymilian. Najwięcej dzieci urodziło się w październiku.

Reklama
Fot. Megrez Tychy

Cieszymy się, że od otwarcia wyremontowanego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego  – mówi Mariola Szulc, Prezes Szpitala Megrez w Tychach i dodaje: – Po ponad rocznej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19 oraz modernizacją, otworzyliśmy oddział, gdzie przyjmowane są porody naturalne. Bardzo nam zależało, żeby pacjentki miały zapewnione jak najlepsze warunki i opiekę. Patrząc na reakcję rodzących – udało się nam to osiągnąć.

W 2021 roku Trakt Porodowy Szpitala Megrez zmienił się nie do poznania. W miejscu dotychczasowych boksów, pojawiły się cztery kameralne sale porodowe z kwietnymi nazwami: Lawenda z wanną do porodów, Wiśnia, Stokrotka i Chaber. Każda została wyposażona w elektroniczny system nadzoru płodu oraz własny węzeł sanitarny. Zmodernizowana i wyposażona w niezbędną aparaturę medyczną została także sala do cięć cesarskich. Na pacjentki po porodach powikłanych czeka sala ciągłego nadzoru, a dla noworodków wymagających takiego wsparcia – stanowisko do resuscytacji (drugie znajduje się w części położniczej oddziału).

Po remoncie o dyspozycji matek są również dwuosobowe sale z łazienką w tzw. systemie „rooming-in” (dziecko znajduje się w pokoju razem z matką); pokój laktacyjny do ściągania pokarmu oraz karmienia piersią; łazienka dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami; dedykowany pokój z węzłem sanitarnym dla ojców oczekujących narodzin oraz foteliki w salach porodowych.

DLAP, (J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj