Tychy: Reaktywacja oddziału neurologicznego szpitala Megrez

0
Podpisanie umowy między spółką Megrez i Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach; WSS Megrez 12.04.2024 r.
Reklama

Dzięki podpisanej 12 kwietnia umowie z Górnośląskim Centrum Medycznym Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na początku maja wznowi działalność oddział neurologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez. Oddział zamknięty został dokładnie cztery miesiące temu z powody braku lekarzy-neurologów.

Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez dysponuje 36 łóżkami – z czego 16 przeznaczonych jest dla pacjentów po udarach, a 20 dla osób z pozostałymi schorzeniami neurologicznymi. Znajduje się tu wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt, zabrakło jednak lekarzy, dlatego władze szpitala zmuszone były 12 grudnia 2023 roku zawiesić funkcjonowanie oddziału. Maciej Gramatyka, pełniący funkcję prezydenta Tychów, stwierdził, że ów fakt zawieszenia „spędzał mu sen z powiek”.

Sytuacja wydawała się beznadziejna, bo popyt w Polsce np. na lekarzy-neurologów jest znacznie większy niż podaż, dlatego w tego typu kryzysowej sytuacji szpitale cierpiące na brak lekarzy podkupują ich, tym samym ogałacając inne placówki ze specjalistów.

W przypadku szpitala Megrez zastosowano inne rozwiązanie. Nawiązano kontakt z Górnośląskim Centrum Medycznym (im. prof. Leszka Gieca) Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarze-neurolodzy z tego ośrodka, w ramach  współpracy obu szpitali, zaopiekują się chorymi, którzy trafiać będą na oddział neurologiczny w Tychach.

– To chyba druga taka sytuacja w Polsce, gdzie jeden szpital publiczny wspomaga swoją kadrą inny szpital – zauważyła dr Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. – Tego typu współpracę, dotyczącą kardiologii, GCM 14 lat temu nawiązało ze szpitalem w Cieszynie.

Reklama

Mariola Szulc, prezes gminnej spółki Megrez (będącej właścicielem tyskigo szpitala)  poinformowała, że umowa z GCM zawarta została na dwa lata, dotyczy 11 lekarzy specjalistów. Pierwsze spotkanie, które ostatecznie doprowadziło do sfinalizowania współpracy odbyło się w styczniu.

– Dzięki współpracy z wiodącym w regionie ośrodkiem klinicznym nie tylko zabezpieczamy medycznie mieszkańców miasta, ale również otwieramy przed szpitalem Megrez zupełnie nowe możliwości, zapewniając najwyższej klasy opiekę medyczną – mówi prezes Mariola Szulc. – Posiadane przez szpital uprawnienia pozwalają na szkolenie lekarzy-rezydentów, którzy pod czujnym okiem prof. Anetty Lasek-Bal będą mogli w niedalekiej przyszłości zdobywać najlepsze możliwe doświadczenie.

Neurologia Megrezu ma wznowić swoją działalność 6 maja. „Nowe Info” zapytało, czy nie nastąpi pogorszenie opieki na skutek zastosowanej formy reanimacji zawieszonego oddziału.  Usłyszeliśmy, że nie. Pacjenci nie tylko nie powinni odczuć różnicy, a jeśli już – to na lepsze.

– Pacjenci, u których zdiagnozowany zostanie udar (i inne schorzenia neurologiczne) leczeni będą w szpitalu Megrez w Tychach – mówi prof. dr hab. N. med. Anetta Lasek-Bal, ordynator oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii. – W przypadku potrzeby wykonania poważniejszych zabiegów (np. trombektomii), pacjenci będą przewożeni do GCM w Katowicach, gdzie będą dalej leczeni.

Zapytaliśmy również o wartość podpisanej umowy. Dyrektor Rogowska odpowiedziała, że zabezpiecza ona jedynie zarobki lekarzy, Górnośląskie Centrum Medyczne, jak usłyszelismy, nie zarabia na współpracy z Megrezem.

ZB

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj