Warszawa najzdrowsza, Tychy dwunaste – za Krakowem

0
Brama Słońca w Tychach; fot. AP
Reklama

W rankingu pn. „Indeks zdrowych miast w Polsce”, analizującym sytuację w 66 polskich miastach na prawach powiatu, Tychy znalazły się na 12. miejscu. Autorami rankingu są: Grupa Lux Med, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Open Eyes Economy Summit (Fundacje Gospodarki i Administracji Publicznej). Według nich najzdrowiej żyje się w Warszawie.

Jak tłumaczą autorzy rankingu, stworzony przez nich indeks zdrowych miast jest instrumentem, który pozwala na syntetyczne ujęcie tego, jak otoczenie społeczne, środowiskowe i gospodarcze w miastach, a także prowadzone w nich polityki publiczne, sprzyjają zdrowiu mieszkańców.

Wytyczono osiem obszarów tematycznych, przypisując im odpowiedni stopień ważności. Największą wagę nadano kategorii „Zdrowie”, która określa zakres działań zwiększających dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz działań z obszaru zdrowia publicznego (np. analizowano programy zdrowotne dot. zwalczania raka szyjki macicy). Pozostałe obszary to: „Ludność i pokolenie” (badano np. saldo migracji, zgony osób do 65 roku życia), „Usługi komunalne” (liczono np. awarie sieci wodociągowej na 1 km sieci, awarie sieci kanalizacyjnej na 10 km, liczbę obiektów sportowych na 100 tys. osób), „Edukacja” (analizowano np. wyniki egzaminu maturalnego), „Mieszkalnictwo” (sprawdzano np. jaka jest liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców), „Środowisko” (sprawdzano np. stężenie PM10, i liczono czynne przystanki komunikacji publicznej na 1 km kw. miasta), „Infrastruktura” (sprawdzano np. liczbę autobusów przypadających na 1 mieszkańca), „Przestrzeń” (badano np. długość dróg dla rowerów na 100 km kw., udział terenów zielonych w powierzchni ogółem). Pracowano na danych publikowanych w Banku Danych Lokalnych GUS lub pochodzących z innych źródeł administracyjnych.

W rankingu zwyciężyła Warszawa, zdobywając wg zastosowanej metodyki 100 pkt. W pierwszej dziesiątce uplasowały się: Opole (2 miejsce), Chorzów (3), Gdańsk (4), Rzeszów (5), Koszalin (6), Białystok (7), Gdynia (8), Sopot (9), Poznań (10). Tychy zajęły 12. miejsce, zdobywając 57,5 pkt. Bezpośrednio przed nimi znalazł się Kraków, a zaraz za nimi – Świnoujście.

W najważniejszym obszarze – „Zdrowie” Tychy zajęły 10. miejsce. Zaznaczyły też swoją obecność w pierwszej dziesiątce w kategorii „”Usługi komunalne” – uplasowały się tu na 9. miejscu.

Reklama

(pp)

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj