Wydatki na ochronę powietrza. Tychy w czołówce samorządowego rankingu

0
fot. Pixabay
Reklama

Tychy zajęły czwarte miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, podsumowującym wydatki na ochronę powietrza w latach 2018-2021, w kategorii „miasta na prawach powiatu”. Przed Tychami znalazł się Rybnik, Krosno i Piekary Śląskie.

– Po raz pierwszy zajęliśmy się wydatkami na walkę ze smogiem. Temat podejmujemy ze względu na społeczną wagę problemu, jakim jest jakość powietrza. Samorządy mają tu poważną rolę do odegrania – informują organizatorzy rankingu z czasopisma „Wspólnota”.

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

W rankingu wzięto pod uwagę wszystkie wydatki poniesione w ciągu ostatnich czterech lat 2018–2021, a następnie przeliczone na liczbę mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego.

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik Urzędu Miasta Tychy, ranking sporządzono na podstawie danych pozyskanych z raportów składanych do Ministerstwa Finansów. Jak podaje rzecznik UM Tychy, okazuje się, że w prawie 1200 gminach nie przekroczyły one 50 zł na mieszkańca, były więc symboliczne. Natomiast w Tychach na ochronę powietrza w tym okresie wydano 246 848 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Reklama

– Tychy były pierwszym miastem w Polsce, które rozpoczęło realizację w 2002 roku I Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Wówczas za blisko 24 miliony złotych, wymieniliśmy 2200 kotłów węglowych na nowe i bardziej ekologiczne źródła ciepła. Pozyskaliśmy na to 15 milionów złotych dofinansowania – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

– Od tego czasu konsekwentnie realizujemy podobne projekty związane z wymianą źródeł ciepła, termomodernizacją budynków, inwestycjami w komunikację publiczną, edukację i informację np. na temat jakości powietrza w mieście – dodaje prezydent Dziuba.

W Tychach, w ramach programu PONE w latach 2016–2021 stare, nieekologiczne źródła ciepła wymieniono na nowe kotły węglowe, kotły na biomasę, kotły gazowe, pompy ciepła i podłączenie do węzła cieplnego. W sumie takie prace wykonano w blisko dwóch tysiącach gospodarstw domowych w mieście. W ponad 200 lokalizacjach, w ramach tego programu, wykonano ocieplenia stropu, ścian lub wymianę okien. Uzyskana dotacja z WFOŚiGW na ten cel wyniosła ponad 15,5 mln złotych, wkład własny gminy oraz koszt operatora – 3,2 miliona złotych, 15,8 mln dopłacili do programu jego uczestnicy.

W latach 2018–2021 w Tychach realizowano także Program Zmiany Systemu Ogrzewania. W jego ramach wymieniono stare kotły na piece węglowe, gazowe, na biomasę, kotły elektryczne oraz pompy ciepła w 210 lokalizacjach. W sumie program kosztował ponad 2,9 miliona złotych, z czego ponad 1 milion złotych wyniosła dotacja gminy.

(J), źródło: UM Tychy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj