Wystawa na rynku upamiętniająca strajk górników z KWK Piast

0
Fot. UM Bieruń
Reklama

14 dni, 650 metrów pod ziemią, 2 tysiące strajkujących. 40 lat temu rozpoczął się strajk w KWK Piast, który górnicy rozpoczęli w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Był najdłuższym podziemnym strajkiem w powojennej Polsce. Na rynku w Bieruniu można oglądać wystawę, która w pigułce przedstawia wydarzenia sprzed 40 lat, opowiada o przebiegu strajku dzień po dniu i przedstawia sylwetki przywódców protestu.

Wystawę oglądać można będzie przez cały listopad. Następnie trafi do Lędzin i Tychów.

Wystawa na rynku to kolejna inicjatywa upamiętniająca strajk w kopalni Piast. Miesiąc temu odsłonięto mural na budynku bloku widocznego z ulicy Warszawskiej przedstawiający trzech strajkujących górników (w trakcie dzielenia się wigilijnym opłatkiem).
Sporo działań służących upowszechnianiu wiedzy o historycznym strajku gmina Bieruń podejmowała również w minionych latach. W 2019 roku w przejściu podziemnym pod ulicą Warszawską pojawiła się stała wielkoformatowa wystawa prezentująca obrazy z komiksu pt.: „Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”. W 2020 roku w kościele Świętej Barbary – patronki górników odsłonięta została tablica, będąca hołdem złożonym załodze KWK Piast.
Ekspozycja na rynku została przygotowana przez Komitet Honorowy Obchodów 40-lecia Strajku w KWK Piast, którego członkiem jest burmistrz Krystian Grzesica. Inicjatorką przedsięwzięcia jest radna Agnieszka Demska-Furgał.
(DLAP)
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj