Zakrzepica żył głębokich – jakie zmiany powinny skłonić do wizyty u flebologa?

0
Reklama

Pierwsze objawy zakrzepicy żył dość często bywają ignorowane. Drobne zmiany na skórze przypisujemy zasiedzeniu lub zmęczeniu. Zazwyczaj są jednak wyraźnym sygnałem od organizmu, by przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Kiedy warto udać się do flebologa i czym dokładnie zajmuje się flebologia? Czego objawem mogą być żylaki?

Zakrzepica żył głębokich – główne objawy

W przebiegu zakrzepicy dochodzi do powstawania zakrzepów krwi w żyłach. To przez nie na naszych kończynach pojawiają się żylaki. Zazwyczaj najpierw wychodzą na łydkach (zakrzepica dystalna) lub w okolicy żył udowych i podkolanowych (zakrzepica proksymalna). W najgorszej postaci oprócz wyraźnego rysunku żył i owrzodzenia podudzi pojawia się także bolesny obrzęk. Jednak zakrzepica żylna to nie tylko nieestetyczne zmiany na nogach – to również ryzyko oderwania się zakrzepu od ścianki żyły i spowodowania zatoru w płucach.

Leczenie chorób żył – należy dotrzeć do przyczyn

Przyczyn problemów z „hydrauliką”, czyli funkcjonowaniem dystalnych części układu krwionośnego, może być naprawdę wiele, często ściśle powiązanych ze sobą. Jak uczy flebologia, za większość przypadków dysfunkcji żył odpowiadają choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, miażdżyca, otyłość czy uzależnienia od alkoholu i papierosów. Choroby żył często ujawniają się też w ciąży i po połogu, przy chorobach reumatycznych i nowotworowych. Najczęściej jednak największa odpowiedzialność spoczywa na diecie – jedzenie dużych ilości cukrów i tłuszczy prowadzi do pogorszenia przepustowości żył.

Szybkie podjęcie leczenia – flebolog Warszawa

Flebolog to lekarz specjalista, który zajmuje się profilaktyką chorób naczyń, diagnostyką oraz leczeniem żylaków. Najważniejsza w leczeniu niewydolności żylnej jest właściwa diagnoza. Lekarz flebolog może ją postawić jedynie dzięki nieinwazyjnym metodom, takim jak badanie USG Doppler. W chorobach takich jak zakrzepica leczenie zaczyna się od zmiany diety, unieruchomienia chorej kończyny i nakładania kompresów z zaleconym środkiem przeciwzapalnym oraz od noszenia specjalnych podkolanówek przeciwzakrzepowych.

Leczenie żylaków obejmuje też farmaceutyki: leki przeciwzakrzepowe, leki rozrzedzające krew oraz wzmacniające ściany żył. Dopiero po wyczerpaniu tych wszystkich środków specjalista flebolog zadecyduje o konieczności wdrożenia inwazyjnego leczenia. Ignorowana zakrzepica żył szybko się zemści, a wtedy pomóc może jedynie chirurg naczyniowy. Warto przystąpić do leczenia chorób żył już na wczesnym etapie, gdy większość zmian można jeszcze cofnąć.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj