Zaogniona atmosfera wokół planu budowy spalarni. Głos zabrał proboszcz parafii w Wilkowyjach

0
Transparent przeciw spalarni widoczny podczas spotkania w Wilkowyjach 21.02.2022 r.; fot. ZB
Reklama

Dzisiaj (27 lutego) po mszach świętych w kościele Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach Wilkowyjach kontynuowana jest akcja zbierania podpisów pod petycją do prezydenta Tychów w sprawie planu budowy w Wilkowyjach przez prywatną spółkę Zakładu Odzysku Energii (spalarni odpadów RDF). Mieszkańcy wzywają prezydenta do zablokowania tej budowy. W specjalnie wydanym oświadczeniu proboszcz parafii stwierdził m.in. że ze strony zainteresowanych inwestycją zabrakło poszanowania dobra mieszkańców.

Prywatna spółka Instalmedia chce wybudować w Wilkowyjach przy ul. Dojazdowej (na terenie dawnej kotłowni), Zakład Odzysku Energii. Byłoby to miejsce spalania tzw. paliwa RDF wytworzonego z  odpadów przywożonych z gminnej spółki Master i uzyskiwania tą drogą energii. Na razie to plany, ale uruchomiono już procedury umożliwiające ich realizację. Nie ma jeszcze pozwolenia na budowę.

Mieszkańcy i radni zostali zaskoczeni takimi planami. Zaprezentował je 21 lutego Marek Mrówczyński, prezes Instalmedii, na zebraniu Rady Osiedla Wilkowyje. Prezes Mrówczyński mówił, że to z jego inicjatywy informacja o planach budowy ZOE była możliwie szeroko rozpowszechniona m.in. poprzez ogłoszenia w prasie. Wspomniał też o informacji w tej sprawie przekazanej proboszczowi wilkowyjskiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów.

Mieszkańcy byli oburzeni, że przez tak długi czas nikt ich o planach budowy spalarni nie informował. Rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją do prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby, domagając się w niej wstrzymania planów budowy przez Instalmedię Zakładu Odzysku Energii w Wilkowyjach.

– Panie prezydencie, jeśli liczy się pan ze zdaniem mieszkańców Tychów, to jesteśmy przekonani, iż przychyli się pan do naszego apelu i podejmie wszelkie środki zmierzające do zablokowania powstania ZOE opartego o wykorzystanie paliwa alternatywnego RDF – czytamy w petycji.

Reklama

Oprócz petycji mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie w ankiecie, na podstawie której Rada Osiedla Wilkowyje zajmie oficjalne stanowisko w tej sprawie. 26 lutego podpisy zbierane były na spotkaniu w Mąkołowcu zorganizowanym przez radną Aleksandrę Wysocką-Siembigę.

24 lutego specjalne oświadczenie w kwestii planowanej inwestycji wydał ks. Marcin Piasecki, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Aniołów (dokument ten opublikował na stronie facebookowej przewodniczący Zarządu Osiedla Wilkowyje – Paweł Porszke):

„Przez kilka tygodni nie uważałem za właściwe, by w jakikolwiek sposób publicznie zajmować stanowisko w kwestii planowanej budowy Zakładu Odzysku Energii w dzielnicy Wilkowyje. Jednak rozwój wydarzeń powoduje , iż pragnę przekazać, co następuje:

1) Inwestor skierował do mnie pismo z informacją o planach, prosząc w nim o wsparcie dla inwestycji; korespondencja dotarła 4 lutego. Pismo nie wymagało odpowiedzi, dlatego jedyną moją reakcją było poinformowanie przewodniczącej Rady Osiedla oraz przewodniczącego Zarządu Osiedla o tym fakcie.

2) Przedstawiciel Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w rozmowie telefonicznej 7 lutego wyraził pragnienie spotkania ze mną , zapewniając, że nie będzie to agitacja, a jedynie przedstawienie szeroko rozumianych planów Metropolii w obszarze ekologii. Odmówiłem ze względu na niespójność przekazu obu stron i dla uszanowania porządku postępowania, ponieważ spotkanie z Radą Osiedla było zaplanowane dopiero na 9 lutego.

3) Inwestor powołał się na wspomniane pismo na spotkaniu z mieszkańcami 21 lutego. Niezmiennie stoję na stanowisku, że jako proboszcz parafii nie jestem uprawniony do zajmowania się sprawą. Nie jest moją kompetencją, by odnosić się do szczegółów inwestycji. Jednocześnie, jako obywatela i mieszkańca Wilkowyj, niepokoi mnie sposób postępowania zainteresowanych inwestycją stron i brak zaangażowania miasta, szczególnie przedstawienie planów bez wcześniejszych konsultacji społecznych. Obecne zaognienie atmosfery wokół tematu jest w moim przekonaniu wynikiem tego zaniedbania.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz dotychczasową dobrą współpracę w sprawach społecznych między Radą Osiedla a parafią, wyrażam zgodę, aby w dniach 26 i 27 lutego przedstawiciele Rady przeprowadzili po mszach działania zmierzające do uzyskania opinii mieszkańców w przedmiotowej sprawie. Uważam, że jest to niezbędne dla poszanowania dobra mieszkańców i wspólnych wartości społeczeństwa obywatelskiego, czego zabrakło ze strony zainteresowanych inwestycją”.

Przewodniczący Paweł Porszke poinformował nas dzisiaj, że przed kościołem Matki Bożej Królowej Aniołów kontynuowane jest zbieranie podpisów pod petycją i ankietą. Petycja, jak słyszymy, będzie przekazana prezydentowi Tychów na przełomie lutego i marca. Planowana jest również pikieta przed Urzędem Miasta Tychy.

Zdzisław Barszewicz

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj