Zespół zamkowo-parkowy w Pszczynie pomnikiem historii

0
Park w Pszczynie, widok na wyspę; fot. RB
Reklama

Zespół zamkowo-parkowy w Pszczynie znalazł się na liście pomników historii. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie z udziałem Prezydenta RP i Pierwszej Damy odbyła się w ubiegły czwartek uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na tę listę.

Jak informuje Urząd Miejski w Pszczynie, na podstawie Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 19 kwietnia 2021 r., zespół zamkowo-parkowy w Pszczynie został uznany za pomnik historii. W ubiegły czwartek tablicę stwierdzającą ten fakt, w towarzystwie burmistrza Dariusza Skrobola, odebrał w Warszawie Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Obszar pomnika historii „Pszczyna – zespół zamkowo-parkowy” obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń zespołu z zamkiem, oficyną, bramą, tzw. Bramą Wybrańców, Bramą Chińską, dawnymi zabudowaniami gospodarczymi oraz parkiem krajobrazowym wraz ze znajdującymi się na jego terenie przykładami architektury ogrodowej i obiektami sepulkralnymi i jest ograniczony od strony wschodniej – ulicą Katowicką, od strony południowej – fragmentem rzeki Pszczynki, ulicą Basztową, ulicą Wojska Polskiego, od strony zachodniej – ulicą Żorską, od strony północnej – fragmentem ulicy Francuskiej i posesją Miejskiego Zakładu Zieleni.

Pomnik historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.

Pomniki historii ustanawiane są od 1994 r. Wyróżnienie nadano ponad 100 zabytkom. Z każdym rokiem lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie się powiększa. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Reklama

DLAP, (pp)

Źródło: UM Pszczyna

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj