Zmarł Stanisław Dragon

0
Stanisław Dragon (1937-2022), fot. Renata Botor-Pławecka
Reklama

W sobotę 17 września w wieku 85 lat zmarł Stanisław Dragon, wieloletni kierownik sekcji piłki nożnej pszczyńskiej Iskry, a także zasłużony działacz sportowy podokręgów Bielsko-Biała i Tychy. Pana Stanisława pamiętamy też jako osobę pielęgnującą pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Był synem przedwojennego policjanta zamordowanego przez NKWD i pochowanego w Miednoje.

Urodził się w 1937 roku w Pszczynie. Jego ojciec – Jan Dragon – uczestnik trzech powstań śląskich, przedwojenny policjant w Pszczynie, w 1939 roku został aresztowany, przewieziony do obozu w Ostaszkowie, zamordowany przez NKWD i pochowany w Miednoje (historię tę, opowiedzianą przez pana Stanisława, opisaliśmy w artykule „Wzmianka w liście z Ostaszkowa”).

Stanisław ukończył katolickie LO im. św. Jacka w Katowicach, a potem technikum w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach. Pracował w zakładach w Katowicach, Chorzowie, Tychach, a do emerytury w 1996 roku w pszczyńskim Elwo.

Zaangażował się w działalność na rzecz sportu. W wieku 20 lat został kierownikiem drugiej drużyny seniorów w piłce nożnej w pszczyńskim klubie sportowym Sparta (pod taką nazwą występowała wówczas Iskra). Potem był kierownikiem pierwszego zespołu, a następnie całej sekcji piłki nożnej, a także sekretarzem klubu.

Od połowy lat 60., jako jedyny przedstawiciel powiatu pszczyńskiego, był członkiem Wydziału Gier i Dyscypliny podokręgu Bielsko-Biała, a późnej także jego sekretarzem. Po zmianach administracyjnych w Polsce w 1975 roku kluby z Pszczyny przeszły do nowo utworzonego podokręgu tyskiego, powstałego rok później. Stanisław Dragon był jednym z założycieli i organizatorów nowego podokręgu.

Reklama

Przez 20 lat, aż do 1995 roku, był sekretarzem i przewodniczącym Wydziału Gier i Dyscypliny, pełnił także funkcję wiceprezesa podokręgu. Za swoją działalność został wyróżniony wieloma odznaczeniami i medalami związkowymi, w tym najważniejszym – złotym medalem za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej.

„Sprawami pszczyńskiej Iskry interesował się do końca swoich dni, a kiedy jeszcze zdrowie pozwalało, chodził na mecze nie tylko pierwszej drużyny, ale także drużyny rezerw czy juniorów, rozgrywanych na Stadionie Miejskim w Pszczynie. Mocno wspierał także na piłkarskiej drodze swoich wnuków Mateusza i Wojtka, który od niedawna znowu jest zawodnikiem Iskry” – wspominają przedstawiciele MKS Iskra Pszczyna. To klub przekazał smutną informację o śmierci pana Stanisława.

Stanisława Dragona pamiętamy też jako osobę pielęgnującą pamięć o przedwojennych policjantach, ofiarach Zbrodni Katyńskiej. W Księgach Cmentarnych Miednoje wśród ponad 6 tysięcy nazwisk wyszukał nazwiska policjantów, którzy służyli w przedwojennym powiecie pszczyńskim. Sporządził ich szczegółową listę. Marzył, by kiedyś w Pszczynie została ufundowana tablica upamiętniająca tych ludzi.

Pogrzeb śp. Stanisława Dragona odbędzie się w czwartek 22 września o godz. 13.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pszczynie. Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu Wszystkich Świętych w Pszczynie.

(reb)

Korzystałam z: B. Solarska „Sport w Pszczynie”, Pszczyna 2009,

 strona MKS Iskra Pszczyna

Wzmianka w liście z Ostaszkowa

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj