Zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Pompy ciepła tylko z listy ZUM

0
Pompa ciepła; fot. Freepik
Reklama

Od 22 kwietnia 2024 roku zacznie obowiązywać zmieniony program „Czyste Powietrze”. Chodzi o wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także o możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku.

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (gov.pl), zgodnie z zapowiedziami, parametry pomp ciepła, które będą kwalifikowały się do programu „Czyste Powietrze” mają być potwierdzane badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium. (przewiduje się okres przejściowy, który zakończy się 13  czerwca 2024 roku).

Przeprowadzone i przedstawiane przez producenta/dystrybutora badania mają w pełni potwierdzać parametry wskazane na etykiecie energetycznej oraz karcie produktu, czyli odpowiednie dla klimatu umiarkowanego w zastosowaniach średnio i niskotemperaturowych, tym samym  spełniające wymogi programu „Czyste Powietrze”.

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), prowadzący na zlecenie NFOŚiGW listę ZUM, na podstawie dostarczanych przez producentów/dystrybutorów raportów z badań, zweryfikuje spełnienie nowych wymogów programu przez pompy ciepła wpisane na listę ZUM.

Po zakończeniu okresu przejściowego, na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła, które przeszły pozytywną weryfikację. To, jak czytamy, jeden ze sposobów uchronienia beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i na etykiecie energetycznej. Podobne rozwiązanie dotyczy kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet drzewny (tutaj nie planuje się zmiany wymogów w programie „Czyste Powietrze”, a jedynie obowiązkowy wybór tych urządzeń z listy ZUM).

Reklama

Kolejna ważna zmiana to ograniczenie możliwości dofinansowania w części 3) programu „Czyste Powietrze”. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu), będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj