Autokonsumpcja energii elektrycznej – co to jest i ile powinna wynosić?

0
Reklama

Pozyskiwanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych jest dziś coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego – bo to sposób wydajny, a przy tym oszczędny. Jednym z określeń, które odnosi się do fotowoltaiki i które warto znać, jest autokonsumpcja energii elektrycznej wytwarzanej w instalacji fotowoltaicznej. Co oznacza i co trzeba o niej wiedzieć?

Co to jest autokonsumpcja energii elektrycznej?

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych dla wielu osób, przynajmniej jeszcze kilkanaście lat temu, mogłoby wydawać się abstrakcją. Jest to jednak nie tylko realny, ale również bardzo wydajny sposób pozyskiwania prądu bez zużywania do tego zasobów naturalnych. Podstawą do tego, by energia elektryczna pozyskana w ten sposób zasilała urządzenia elektryczne, jest dopasowanie odpowiedniej ilości i mocy paneli w stosunku do potrzeb danego gospodarstwa.

Tylko w ten sposób można zapewnić produkcję odpowiedniej ilości prądu. Jednym z określeń, które jest ściśle związane z wydajnością pracy paneli fotowoltaicznych, jest autokonsumpcja. Określa ona wykorzystanie produkowanej energii do bieżącego zasilania sprzętów elektrycznych. Wówczas nadwyżka energii nie musi być oddawana do sieci i w niej magazynowana.

Co wpływa na poziom autokonsumpcji energii?

Autokonsumpcja to zużycie energii elektrycznej w miejscu i czasie, w którym została wyprodukowana przez fotowoltaikę. Jej nadmiar – a więc część, która nie jest zużywana na bieżąco – jest magazynowana w sieci elektrycznej, do której instalacja jest podłączona.

Dzięki wysokiej autokonsumpcji rachunki za prąd są o wiele niższe, a przesył do sieci jest znacznie mniejszy. Im więc większy poziom autokonsumpcji, tym większa opłacalność fotowoltaiki.

Reklama

Istnieje kilka sposobów na to, by zwiększyć poziom autokonsumpcji – warto o tym pamiętać. Podstawą jest dopasowanie ilości i wydajności paneli do wielkości gospodarstwa. Jeśli instalacja będzie produkować za dużo prądu w stosunku do realnych potrzeb – nadwyżka będzie przesyłana do sieci.

Drugi sposób to inwestycja w magazyn energii. Zamiast przesyłać nadmiar energii do sieci, instalacja będzie go w pierwszej kolejności zużywać na bieżące potrzeby, a jej nadmiar będzie magazynowany. Dopiero gdy zostanie on zapełniony, nadwyżka energii trafi do sieci.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj