Bieruń: 75 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich

0
Fot. Michał Staniek
Reklama

W piątek 16 czerwca bieruńskie Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich świętowało jubileusz 75-lecia istnienia. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja, której przewodniczył nowy metropolita katowicki – ks. abp Adrian Galbas. Po mszy goście wzięli udział w gali zorganizowanej w hali Bieruńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Mury bieruńskiego liceum opuściło do tej pory 7051 absolwentów. Szkoła ta powstała dzięki inicjatywie ks. prałata Jan Trochy, dr Agnieszki Appelt i późniejszego pierwszego dyrektora tej placówki – Franciszka Banota. Bieruńska młodzież musiała bowiem kształcić się w liceach w Mikołowie, Pszczynie i Mysłowicach. Kolejni dyrektorowie, a było ich pięciu, dbali o wysoki poziom nauczania i kultywowanie tradycji.

Pierwszy dzwonek zabrzmiał w bieruńskim liceum 1 września 1948 roku, kiedy to zaczęła funkcjonować 11-klasowa szkoła ogólnokształcąca. W ciągu pierwszych 23 lat kierowania szkołą przez dyrektora Banota rozbudowano tę placówkę; powstało nowe boisko sportowe, sala gimnastyczna i nowe sale lekcyjne.

16 października 1969 roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowego budynku szkoły przy ul. Piaskowej (obecnie ul. Licealna 17), ponieważ poprzednia siedziba (budynek przy ul. Krakowskiej) stała się za mała w stosunku do potrzeb.

Franciszka Banota zastąpił Franciszek Kagan (za jego sześcioletniej kadencji dobudowano boczne skrzydło z dodatkowymi salami lekcyjnymi i szatnią). 1 września 1977 roku dyrektorem została Maria Gwóźdź (szkoła zawdzięcza jej pierwszy generalny remont, wtedy szkoła otrzymała też swój pierwszy sztandar). W latach 1985-2006 w fotelu dyrektora zasiadał Józef Berger. Za jego dyrekcji powstaje pierwsza w mieście hala sportowa.

Reklama

Bieruńskie LO jako pierwsza szkoła w województwie zyskała pracownię komputerową. Od 15 grudnia 2006 roku dyrektorem jest Romuald Kubiciel, który w 2022 roku uhonorowany został tytułem Profesora Oświaty, nadawanym przez Ministra Edukacji i Nauki. Tytuł ten jest przyznawany nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami wychowawczymi i dydaktycznymi. Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bieruniu podczas uroczystej sesji Rady Miasta otrzymało tytuł „Zasłużony dla miasta Bierunia”.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną, odprawioną o godz. 12.00 w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu. Przewodniczył jej ks. abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. Koncelebrantami byli m.in. księża – absolwenci bieruńskiego LO.
Abp Galbas wspomniał w homilii o dziękczynieniu, z którym dziś przychodzimy do Pana Boga.

– Dziękujemy za instytucję szkoły, ale przede wszystkim dziękujemy za ludzi – mówił metropolita katowicki. – Za ludzi, którzy przez lata ją tworzyli. Za ludzi, którzy byli nauczycielami, są tutaj dzisiaj. Za tych, którzy byli uczniami i są jako uczniowie i jako absolwenci. Za tych, którzy pracowali w dyrekcji, za całą wielką społeczność tej szkoły. Dziękczynienie jest pierwszą intencją na tej mszy świętej.

Arcybiskup życzył „aby szkoła była zawsze miejscem, w którym przekazuje się ludziom wiedzę – nie informacje, ponieważ szkoła nie jest potrzebna, aby przekazać informacje, ale jest potrzebna, aby przekazać wiedzę”.

– Żeby szkoła kształtowała także ludzi o dobrze urobionym sumieniu, to znaczy, żeby ten, który już ma wiedzę, tej wiedzy nie wykorzystał przeciwko drugiemu – kontynuował abp. Galbas. – Żeby nie wykorzystał tej wiedzy po to, żeby kogoś zniszczyć.

Metropolita zwrócił uwagę na fakt, że 75 lat dla człowieka to jest sporo, jednak dla szkoły to jest dobry czas. Przywołał postać biblijnego Abrahama, dla którego to co najważniejsze w życiu wydarzyło się już po przeżyciu 70 lat.

Po zakończeniu mszy św. przewodniczący samorządu uczniowskiego – Eryk Matusik podziękował arcybiskupowi za obecność na uroczystości jubileuszowej i złożył także życzenia z okazji sobotniego (17 czerwca) ingresu, czyli uroczystego objęcia władzy przez abp. Galbasa w Archidiecezji Katowickiej. Nowy metropolita katowicki otrzymał figurkę świętej Barbary wyrzeźbioną z węgla.

Program jubileuszu 75-lecia obejmował m.in. premierową prezentację filmu pt.: „Nasza szkoła”. To wspomnieniowy dokument autorstwa absolwenta bieruńskiego liceum. Absolwenci, byli pedagodzy i obecni uczniowie opowiadają o szkole, wracają do lat spędzonych w liceum.

Oficjalna gala 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i hymnu szkoły, a następnie minutą ciszy oddano hołd wszystkim zmarłym absolwentom, nauczycielom i pracownikom szkoły.

Później powitano m.in. absolwentów, emerytowanych nauczycieli i pracowników liceum (na sali obecni byli najstarsi absolwenci, którzy swoją maturę zdawali w latach 50-tych).

W wygłoszonym przemówieniu dyrektor Romuald Kubiciel podkreślił, jak ważna jest współpraca rodziny i szkoły. W procesie wychowania szkoła nie poradzi sobie bowiem bez wsparcia kochającej rodziny. W Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich uczy się obecnie czwarte pokolenie (wnuki pierwszych absolwentów).

Po przemówieniu dyrektora odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych oraz wręczenie Złotych Odznak Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu. Przyznawane są za postawę cieszącą się powszechnym szacunkiem, działalność edukacyjną, naukową, społeczno-polityczną, rozsławiającą dobre imię liceum. Odznaki te otrzymali byli dyrektorowie Maria Gwóźdź i Józef Berger oraz Janusz Niesyto i pośmiertnie – profesor Jan Czempas (odznakę odebrała żona Anna).

Ambasador Janusz Niesyto, który jest dyrektorem protokołu dyplomatycznego przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, ofiarował szkole kolekcję znaczków „NATO w filatelistyce”. Wystawa ta po raz pierwszy była prezentowana w siedzibie NATO w Brukseli, następnie w 2016 roku podczas szczytu NATO w Warszawie, a teraz znajduje się w bibliotece bieruńskiego liceum. Tam także znajduje się inna kolekcja znaczków ofiarowana przez ambasadora – „ONZ w filatelistyce”. Dyrektor Kubiciel przyznał, że zaraził się filatelistyczną pasją od pana ambasadora i zdecydował się na zbieranie znaczków z kolekcji: „Jan Paweł II w filatelistyce”.

O część artystyczną zadbali uczniowie i absolwenci liceum wraz z nauczycielami. Był taniec, śpiew (utwory z repertuaru m.in.: Ireny Santor, Elvisa Presleya, Abby, Jacka Kaczmarskiego i Leonarda Cohena), interesująca kronika wydarzeń ukazująca dzieje liceum na tle wydarzeń światowych, a na finał wspólny występ uczniów i pedagogów.

Następnie goście mieli możliwość zwiedzenia szkoły, kupienia pamiątkowej bluzy i innych szkolnych gadżetów. Na szczególną uwagę zasługuje książka pt. „Szkoła z potrzeby serca”, dokumentująca 75 lat istnienia tej placówki. Nad jej wydaniem pracowali nauczyciele bieruńskiego liceum.

Na boisku szkolnym czekały rozstawione namioty, gdzie można było spróbować specjałów kuchni polowej (m.in. prosiak z rusztu i grochówka wojskowa). Rozmowom nie było końca. Spotkania z dawnymi profesorami, uczniami, kolegami, swoją atmosferą przypominały wielki zjazd rodzinny.

Gośćmi jubileuszowych uroczystości byli m.in.: starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz wraz z całym zarządem (2/3 zarządu to absolwenci liceum), przewodnicząca Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego Anna Kubica wraz z radnymi powiatowymi i Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia.

Lech GAWIN, Michał STANIEK

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj