Czego powinny unikać projekty lokali gastronomicznych w 2022?

0
Reklama

Projekt technologiczny lokalu gastronomicznego stworzony zgodnie z wytycznymi branżowymi stanowi podstawę do rozpoczęcia działań i wejścia na rynek. Pominięcie tak ważnego etapu lub niedokładne wypełnienie go z reguły skutkuje brakiem uzyskania pozytywnej opinii sanepidu oraz opóźnieniem całego procesu, co również przekłada się na poniesione wydatki. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć wam tę kwestię i podpowiedzieć, jak stworzyć projekt technologiczny. Sprawdźcie nasze wskazówki!

Projekt technologiczny – czym jest i kto może go stworzyć?

Punkty gastronomiczne – restauracje, kawiarnie i food trucki, zostały objęte odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Oznacza to, że projekt technologiczny gastronomii musi zostać wcześniej stworzony i przedłożony w odpowiedniej dla waszej lokalizacji stacji sanepidowskiej. Niestety wciąż spotykamy się z przekonaniem, że wymóg ten można ominąć i w tym miejscu pragniemy uprzedzić was, że jest ono mylne. Każda działalność podlegająca sanepidowi musi bowiem spełnić szereg formalności, bez których wejście na rynek nie będzie po prostu możliwe. Projekt technologiczny jako dokument będący odzwierciedleniem lokalu i znajdujących się w nim urządzeń jest jednym z nich. Prawidłowo stworzony przybliży was do rozpoczęcia działalności.

Z pewnością zastanawiacie się teraz, kto może go zaprojektować. Otóż sanepid nie określił tego w swoich przepisach, co skutkuje tym, iż projekt technologiczny może zostać stworzony samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Pierwsze rozwiązanie tylko na pozór jest mniej kosztowne. Zdarza się, że właściciele punktów gastronomicznych, próbują trochę zaoszczędzić i podejmują się tworzenia dokumentu na własną rękę. Jeżeli nie posiadacie wiedzy z zakresu wytycznych branżowych oraz przepisów sanitarno-epidemiologicznych, możecie mieć pewność, że przedłożony w sanepidzie projekt technologiczny nie uzyska akceptacji. Warto zatem skorzystać z pomocy wykwalifikowanych w tej dziedzinie ekspertów, którzy pomogą wam przejść przez wszelkie niezbędne formalności.

Po pomoc przy projektach technologicznych zajrzyj na horeca-design.pl

Projekt technologiczny dla gastronomii – tego unikaj

Projekty technologiczne punktów gastronomicznych muszą zostać stworzone zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi. Mamy tutaj na myśli przepisy branżowe i sanitarno-epidemiologiczne, a także wymogi techniczne. Wobec tego warto również wspomnieć, że projekt technologiczny restauracji powinien składać się z części opisowej i graficznej, by można było mówić o wydaniu pozytywnej opinii przez sanepid. Niestety zdarza się, że właściciele lokali gastronomicznych pomijają ten aspekt, tworząc dokument sprzeczny z jakimikolwiek wytycznymi. Każdy projekt technologiczny musi zawierać kluczowe informacje związane z nowo powstałą działalnością, a także uwzględniać zachodzące w lokalu procesy technologiczne. Wspominamy o tym dlatego, gdyż stworzenie dokumentacji może stanowić spore wyzwanie dla osób, które nie posiadają doświadczenia w tej dziedzinie. To natomiast przekłada się na liczne błędy i opóźnienia.

Reklama

Poniżej znajdziecie kilka podstawowych błędów, jakich należy unikać w projektach lokali gastronomicznych.

  • Brak kluczowych informacji – zarówno część opisowa, jak i graficzna powinna zawierać niezbędne informacje, w tym nazwę i adres lokalu, charakter budynku, wykaz stanowisk i urządzeń czy opis instalacji.
  • Zatajanie informacji – marzenia o posiadaniu własnego lokalu gastronomicznego nie staną się rzeczywistością, jeżeli zdecydowaliście się pominąć pewne szczegóły.
  • Projekt technologiczny niezgodny z przepisami – możecie mieć pewność, że sanepid zwróci uwagę na aktualnie obowiązujące przepisy. Jeżeli lokal nie spełnia warunków technicznych i sanitarnych, należy koniecznie uzyskać zgodę na jego adaptację. Odstępstwo od przepisów jest możliwe, o ile zgłosicie problem stacji sanepidowskiej.

Projekt technologiczny to dopiero początek przygody z gastronomią. Upewnijcie się, że wiecie, gdzie możecie szukać pomocy!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj