Defibrylatory w budynkach publicznych w Tychach

0
Kadr z filmu instruktażowego dotyczącego obsługi defibrylatora. Realizacja na zlecenie UM Tychy
Reklama

Od grudnia by. w Tychach dostępnych będzie 11 defibrylatorów typu AED HeartSine Samaritan PAD 350P, służących do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ratującej życie. Projekt ich zakupu został złożony przez mieszkańca i wygrał w zeszłorocznej, VIII edycji Budżetu Obywatelskiego.

Projekt pt. „Możesz kogoś uratować – montaż defibrylatorów AED w Tychach” został zgłoszony przez mieszkańca miasta Marcina Błaszkiewicza w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok (projekty dotyczące całego miasta). Zaproponowany koszt realizacji zadania opiewał na 250 000 zł. Ostatecznie – jak poinformowała nas  Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy – koszt projektu wyniósł ok. 73 000 zł brutto.

Jak informuje Ewa Grudniok, defibrylatory zostaną zamontowane na terenie:

  • krytej pływalni,
  • Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany,
  • kompleksu sportowego Paprocany przy ul. Sikorskiego,
  • Hali Sportowej przy ul. Piłsudskiego,
  • Stadionu Zimowego przy ul. de Gaulle’a,
  • Centrum Balbina (parter),
  • Urzędu Miasta (parter).

– Ponadto przekażemy dwa defibrylatory do Straży Miejskiej oraz po jednym do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz do Miejskiego Centrum Kultury – mówi Iwona Bińkowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy.

– Przeszkoliliśmy około 90 osób pracujących w budynkach, w których defibrylatory są zamontowane dodaje Iwona Bińkowska. Na zlecenie miasta zrealizowano dwa filmy dotyczące defibrylatorów AED – jeden promocyjny i drugi – instruktażowy (zobacz poniżej).

Reklama

Obsługa nie jest skomplikowana

Defibrylator AED Samaritan PAD 350 P to poręczne i lekkie urządzenie. Ten defibrylator został stworzony do ratowania życia i zdrowia nawet przez osoby postronne nieposiadające wiedzy medycznej.

Urządzenie analizuje rytm serca, dobiera odpowiednią do sytuacji wielkość impulsu defibrylacyjnego i aplikuje go, przywracając organ do właściwej pracy.

Fot. Piotr Podsiadły/UM Tychy

Urządzenie przez cały proces postępowania ratowniczego prowadzi użytkownika za pomocą trzech prostych symboli i poleceń, zapewniając tym samym skuteczny i szybki ratunek osobie, która doznała nagłego zatrzymania krążenia.

Najważniejszą zaletą defibrylatora jest prostota użycia. Jeden zielony przycisk wystarczy by był gotowy do działania. Znajduje się w trybie czuwania, elektrody są podłączone i wystarczy je wyjąć.

Od momentu włączenia – krok po kroku, spokojnymi i stanowczymi komunikatami Samaritan PAD mówi, co należy robić. Kieruje działaniami tak, aby elektrody znalazły się w odpowiednim miejscu. Nie ma obaw o to, że mieszkaniec sobie nie poradzi, że nie pamięta schematów czy zasad działania.

Defibrylatory używane są zwykle przez przypadkowych świadków zdarzenia. Dlatego Samaritan PAD jest intuicyjny i odpowiedni właśnie dla osób, które nie potrafią udzielać pierwszej pomocy.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj