Diesel czy LPG – co się bardziej opłaca?

0
Reklama

Obecnie jak nigdy wcześniej przy wyborze samochodu decydującym czynnikiem jest jego cena. Poza finalną ceną pojazdu istotne są również koszty jego eksploatacji, a te z kolei wiążą się z kolejnym wyborem, czy kupić samochód zasilany benzyną, olejem napędowym, czy gazem. Diesel, benzyna czy gaz – co bardziej opłaca się polskim kierowcom? A także czy warto inwestować w instalację LPG? Odpowiadamy na te pytania i podpowiadamy, co się bardziej opłaca!

LPG kontra Diesel

Samochody z silnikiem typu diesel charakteryzują się niższym spalaniem w porównaniu do eksploatacji pojazdu z instalacją LPG. Jest to szczególnie istotne przy długich trasach – tankowanie samochodów napędzanych ropą w przeliczeniu na litr jest tańsze w porównaniu do benzyny. Warto jednak pamiętać, że diesel jest jest wysokoprężną jednostką, która ma skomplikowaną konstrukcję, przez co usterka silnika jest po pierwsze droższa w naprawie, a po drugie jest bardziej narażona na uszkodzenie. Prawdopodobieństwo uszkodzenia diesla jest najwyższe przy pokonywaniu krótkich dystansów.

Z kolei LPG cieszy się popularnością szczególnie ze względu na opłacalność tego rozwiązania. W zależności od wyboru generacji instalacji gazowej w samochodzie – oszczędność może być jeszcze większa! LPG wykorzystywane jest nie tylko w samochodach osobowych i dostawczych, ale również przemyśle czy rolnictwie. Ten rodzaj paliwa zalicza się do paliw wysokiej jakości i nie zawiera ono szkodliwych cząsteczek ołowiu i siarki.

Nowoczesny diesel

Diesel to silnik o zapłonie samoczynnym, o tzw. spalaniu wewnętrznym. W silniku tym ciśnienie maksymalne czynnika jest znacznie większe niż w przypadku silników niskoprężnych. Nowoczesne diesle w przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań nie szarpią i nie trzęsą – zapewniają zupełnie komfortową jazdę. Cicha i niezwykle skuteczna praca silnika jest możliwa dzięki jego budowie, a w szczególności sprzęgle z dwumasowym kołem zamachowym.

Instalacja gazowa

LPG czyli z ang. Liquified Petroleum GAS oznacza płynny gaz naftowy. Nowoczesne instalacje gazowe posiadają dużą liczbę oktanową, dzięki czemu silnik są o wiele bardziej odporne na spalanie stukowe w porównaniu do benzyny. A dodatkowo w trakcie procesu spalania LPG niemal w ogóle nie wydziela się sadza i siarka. Instalacja gazowa w porównaniu do silnika typu diesel czy napędu benzynowego potrzebuje więcej miejsca – do jej wykorzystywane są zbiorniki kriogeniczne ze specjalną izolacją termiczną.

Reklama

Podsumowanie

Decyzja po przeczytaniu tego artykułu powinna być prosta do podjęcia. Montaż instalacji gazowej opłaca się tym bardziej, im więcej jeździsz. Jeżeli Twoje miejsce pracy oddalone jest od miejsca Twojego zamieszkania, a w ciągu tygodnia dużo jeździsz po mieście – wybierz autogaz. Biorąc pod uwagę finanse – instalacja LPG jest bardziej opłacalna i z całą pewnością zwróci się w krótkim czasie.

Chcesz sprawdzić, ile będzie kosztowała instalacja LPG w Twoim samochodzie? Wejdź na stronę Auto-Mar, gdzie znajduje się kalkulator LPG, dzięki któremu obliczysz opłacalność autogazu i sprawdzić zasięg auta zasilanego na gaz.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj