Emoty, emotki, emoji – czym są?

0
Reklama

W ostatnich latach tak przyzwyczailiśmy się do używania obrazkowych ikonek przedstawiających nasz nastrój, że wiadomości, które nie są opatrzone choćby uśmieszkiem, odbieramy jako oschłe i niemiłe. Te proste symbole używane niemalże przez wszystkich, stały się znakiem naszych czasów, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.

Czym różni się emotikon od emoji?

Emotikon to ideogram składający się ze znaków typograficznych, czyli kropek i kresek, które znajdują się na naszych klawiaturach. Można śmiało powiedzieć, że znany wszystkim uśmiech w postaci dwukropka oraz myślnika to pierwowzór wymyślony przez Scotta Fahlmana, który był informatykiem na Uniwersytecie Carnegie Mellon. Na bazie tej sekwencji powstało wiele kombinacji odpowiadających najróżniejszym emocjom. Emoji to natomiast słowo pochodzenia japońskiego oznaczającego piktogram, czyli . W przeciwieństwie do emotikon, emoji pozwala nie tylko wyrazić uczucia, ale przedstawia także najróżniejsze zwierzęta przedmioty z życia codziennego  oraz niektóre zjawiska ☔ i czynności ‍♂️ . Dzięki temu najsprawniejsi użytkownicy tych znaków potrafią tworzyć na ich bazie prawie całe zdania. Emoty to nazwa wspólna dla obu tych zjawisk internetowych.

Kiedy możemy używać emotek?

Prawda jest taka, że emoty pojawiają się wszędzie. Stały się one standardem w rozmowach prowadzonych za pomocą komunikatorów internetowych lub w czasie wymiany wiadomości SMS. Niestety coraz częściej emotikony oraz emoji zaczynają występować w korespondencji służbowej, co zdecydowanie nie powinno mieć miejsca. Jak wiadomo, maile do szefa to dosyć oficjalne treści, którym zbędne jest nacechowanie emocjonalne. Pozostawmy zatem ideogramy oraz piktogramy dla naszych najbliższych. Pamiętajmy także, że emotki mają za zadanie ułatwienie porozumiewania się na odległość, dlatego egzamin zdadzą jedynie w przypadku osoby potrafiącej odczytać ich treść. Nasi rodzice, bądź dziadkowie mogą nie wiedzieć, o co nam chodzi, jeśli prześlemy im kombinację złożoną z zabawnych buziek, uśmieszków oraz mrugnięć oczkiem. Nasze telefony oferują nam obecnie ponad 800 ikonek, dlatego tworząc wiadomość, dobrze je wybierajmy.

Jak widać, znane przez wszystkich emoty mają wiele twarzy. Z powyższego artykułu mogliśmy nie tylko dowiedzieć się, czy różnią się emotikony od emoji, ale także, kiedy możemy ich używać. Te zabawne obrazki to świetny sposób ubarwiający komunikację, jednak my, jako użytkownicy najróżniejszych komunikatorów, musimy nauczyć się mądrze z nich korzystać. To pozwoli nam na czerpanie z dobrodziejstw internetu przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości wypowiedzi.

Sprawdź także jak skopiować emoji na komputer lub smartfon.

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj