[FILM] Tychy: Hulajnogą niemal wprost pod samochód

0
Reklama

W ostatnim czasie, m.in. w Tychach, dochodzi do niebezpiecznych wypadków i kolizji z udziałem pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg. W związku z tym Komenda Miejska Policji w Tychach, ku przestrodze, opublikowała film z samochodowej kamery. Widać na nim młodego człowieka w kapturze, który nie rozglądając się, wjechał hulajnogą na pasy niemal wprost pod koła auta.

Do sytuacji zarejestrowanej kamerą doszło 7 lipca br. w rejonie skrzyżowania ul. Przemysłowej z ul. Urbanowicką w Tychach.

– W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne, zwłaszcza w miastach. Przypominamy, że jest to pojazd, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki – mówi mł. asp. Paulina Kęsek z Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest zobowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Reklama

Czy można wjechać hulajnogą elektryczną na przejście dla pieszych?

Użytkownika hulajnogi elektrycznej obowiązują te same przepisy co rowerzystę – przejazd przez przejście dla pieszych jest zabroniony (chyba że jest też przejazd ścieżką rowerową). Aby znaleźć się na drugiej stronie ulicy, należy zejść z hulajnogi elektrycznej i przeprowadzić ją przez przejście. Przepisy te nie obowiązują w przypadku hulajnóg napędzanych siłą mięśni. W świetle prawa są to pojazdy wspomagające ruch, a osoba korzystająca z nich jest traktowana jak pieszy.

(J), źródło: KMP Tychy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj