[FILMY, ZDJĘCIA] Były górnik Marek Gruszka z wyróżnieniem „Uskrzydlony 2022″

0
Wręczenie wyróżnień „Uskrzydlony 2022", fot. starostwo
Reklama

Marek Gruszka z Woli, były górnik, społecznik, organizator akcji krwiodawstwa, został laureatem Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony 2022” przyznawanego osobom, które mimo niepełnosprawności aktywnie działają i pomagają innym. W gronie nominowanych znaleźli się: Anna Haupka, Julia Jarmusiewicz i Arkadiusz Niemiec.

Marek Gruszka z Woli wiele lat temu stracił nogę na skutek wypadku w kopalni. Mimo niepełnosprawności bezinteresownie działa w organizacjach i stowarzyszeniach na rzecz społeczności lokalnej. To organizator akcji krwiodawstwa, podczas których zebrano ponad 15 tysięcy litrów krwi, inicjator wielu wydarzeń dla seniorów, zaangażowany w działania charytatywne. W wieku 60 lat został najlepszym bramkarzem w turnieju klubów krwiodawstwa.

– Brak nogi mnie zmotywował. Wziąłem się za pracę społeczną, pomagam innym i będę to robił tak długo, jak tylko będę mógł. Chciałbym robić jeszcze więcej, ale czasem 24 godziny doby to za mało – mówił Marek Gruszka podczas gali wręczenia wyróżnień „Uskrzydlony 2022″, która 2 czerwca odbyła się w Stajniach Książęcych w Pszczynie.

W gronie nominowanych znaleźli się także: Anna Haupka oraz Julia Jarmusiewicz z niepełnosprawnością wzroku oraz Arkadiusz Niemiec z niepełnosprawnością słuchu i wzroku.

Reklama

Anna Haupka jest osobą niewidomą od urodzenia. Uczestniczyła w zajęciach z orientacji przestrzennej, co ułatwia jej funkcjonowanie w życiu codziennym i daje poczucie samodzielności. Podjęła studia na Uniwersytecie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach na kierunku psychokryminalistyka. Chętnie uczestniczy w różnych projektach. Nie pozostaje obojętna na niedostosowanie otoczenia do potrzeb osób niewidomych. Pasją Pani Ani jest muzyka, chętnie gra i śpiewa. Chętnie bierze udział w okolicznościowych imprezach. Aktywnie uczestniczy w działaniach, które nastawione są na integrację osób z niepełnosprawnościami ze społeczeństwem. Nawiązała kontakt z czasopismami dla niewidomych „Pochodnia” i „Sześciopunkt”, gdzie umieszcza artykuły dotyczące problemów osób niewidomych. We wrześniu 2019 roku została wybrana do Zarządu Koła PZN w Pszczynie, gdzie pełni funkcję wiceprezesa pszczyńskiego koła. Od wielu lat jest przyjacielem Kulejących Aniołów.

Julia Jarmusiewicz, pomimo że jest osobą niewidomą, aktywnie działa zawodowo – jest masażystką i wykonuje telepracę. Studiuje psychologię, uzyskała najlepsze wyniki w roku akademickim 2020/2021. Aktywnie działa na rzecz dzieci zmagających się z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Arkadiusz Niemiec ma niepełnosprawność sprężoną polegającą na znacznym niedosłuchu, widzeniu tunelowym oraz niepełnosprawność ruchową. Od wielu lat szukał zawodu, w którym mógłby się realizować, stąd wziął udział w projekcie organizowanym przez Fundację Imago i trafił na staż do Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. W zeszłym roku został zatrudniony w pszczyńskim urzędzie na stanowisku pomocy administracyjnej. Pan Arkadiusz zawsze z uśmiechem i zaangażowaniem podchodzi do stawianych przed nim zadań. Dzięki aktywności zawodowej stał się bardziej samodzielny w różnych obszarach i dziedzinach swojego życia.

– Wybór laureata był dla kapituły niezwykle trudnym zadaniem. Wszyscy nasi dzisiejsi bohaterowie zamiast usiąść i czekać, aż los się zmieni, biorą ten los w swoje ręce, tworzą dla innych perspektywę i pomagają. Pokazują, jak przekuć gniew i złość w moc i przekonanie, że warto. Zamieniają bezsilność w siłę, przekazując niesamowitą energię – mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński, przewodnicząca kapituły konkursowej.

W gali „Uskrzydlony 2022″ wzięli udział dotychczasowi laureaci wyróżnienia, przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami z terenu powiatu, a także m.in. Jan Wroński, dyrektor Oddziału Śląskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Katowicach, parlamentarzyści Marek Plura i Grzegorz Gaża oraz samorządowcy. Gościem gali była Tatiana Cholewa, niepełnosprawna aktorka i tancerka na wózku inwalidzkim.

Nagrodą w konkursie „Uskrzydlony” jest statuetka symbolizująca motyla, zaprojektowana i wykonana przez lokalną artystkę Justynę Dulembę. W szkle zalane zostały skrzydła motyla, który symbolizuje poradzenie sobie z życiowymi trudnościami i rozpoczęcie nowego życia.

Statuetka po raz pierwszy została przyznana w 2019 roku. Laureatką została wtedy pszczynianka Alicja Szymczak, emerytowana laborantka, malarka, osoba niezwykle aktywna społecznie. Statuetka motyla trafiła także do Szymona Klimzy, mieszkańca Warszowic, który po wypadku na nartach porusza się na wózku inwalidzkim i realizuje się z sukcesami w wielu ekstremalnych dziedzinach sportowych, a swoim doświadczeniem dzieli się z innymi osobami, które tak jak on ucierpiały w wypadkach. Laureatem został także Filip Walecki z Czarkowa – ultramaratończyk z zespołem Downa, zdobywca medalu dla Polski na międzynarodowych zawodach osób z trisomią 21.

Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają przedstawiciele samorządów, organizacji i mieszkańcy.

(r), źródło/zdjęcia: starostwo pszczyńskie

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj