„Hanys” – rzecz o Zygmuncie Hanusiku

0
Zygmunt "Zyga" Hanusik jako zawodnik i współcześnie; fot. Tyska Galeria Sportu
Reklama

W Tyskiej Galerii Sportu w sobotę 15 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. „Hanys” w reżyserii Wojciecha Wikarka. Bohaterem filmu jest słynny kolarz Zygmunt Hanusik.

Pochodzący z Tychów Zygmunt Hanusik był w latach 60. i 70. czołowym polskim zawodnikiem, zwycięzcą wielu prestiżowych zawodów, olimpijczykiem. Wielką sławę przyniosły mu starty w Wyścigach Pokoju, którymi żyła wtedy cała Polska.

Hanusik z właściwą sobie swadą opowiada w filmie o sportowych wyczynach, a także o swojej drugiej pasji – hodowli gołębi pocztowych. O „Hanysie” i dawnych czasach polskiego kolarstwa opowiadają w filmie także inne sportowe legendy, m.in. Ryszard Szurkowski, Zbigniew Krzeszowiec, Józef Gawliczek, Stanisław Gazda, Jan Magiera i Karol Madaj. Po seansie odbędzie się spotkanie z Zygmuntem Hanusikiem i Wojciechem Wikarkiem. Prowadzenie: Piotr Zawadzki, kierownik TGS.

Wojciech Wikarek to jeden z najbardziej uznanych twórców kina niezależnego w południowej Polsce. Za swoje filmy zdobył ponad 150 nagród na festiwalach w kraju i zagranicą. Jego najbardziej znane filmy to „Najdłuższa szychta” o podziemnym strajku w kopalni „Piast” podczas stanu wojennego oraz „Irek” o swoim ojcu Ireneuszu Wikarku, dyrektorze Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach.

(J)

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here