Inauguracja roku akademickiego w Instytucie Studiów Podyplomowych

0
Wykładowcy, pracownicy i słuchacze Instytutu Studiów Podyplomowych w Tychach; fot. J. Jędrysik
Reklama

W sobotę, 26 października odbyła się inauguracja roku akademickiego 2019/2020 w Instytucie Studiów Podyplomowych w Tychach. Placówka od 7 lat kształci w województwie śląskim w ponad 70 specjalnościach z zakresu pedagogiki, psychologii, zarządzania oraz prawa i administracji.

Uroczystość inaugurująca rok akademicki rozpoczęła się od mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Marii Magdaleny w intencji społeczności ISP. Po nabożeństwie w auli Hotelu „Stara Poczta” wprowadzono sztandar partnerskiej uczelni Instytutu – Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu (uczelnię reprezentowali prorektor ds. ogólnych Aleksandra Aszkiełowicz i kanclerz Mateusz Widocki). W poczcie sztandarowym byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego ZDZ im. Orląt Lwowskich w Tychach. Chór zaśpiewał pieśń „Gaude Mater Polonia” oraz hymn narodowy.

Radosław Ciaś, założyciel i właściciel Instytutu Studiów Podyplomowych podkreślał, że ubiegły rok był dla zespołu ISP wyjątkowo pracowity. Przy Instytucie powstała Fundacja „Za Horyzont”, która jest platformą do spotkań nauczycieli, rodziców i studentów kierunków pedagogicznych, którzy chcą tworzyć lepszą, kreatywną edukację. Fundacja wspiera też nauczycieli w zdobywaniu nowych kompetencji poprzez dofinansowanie studiów podyplomowych. Organizuje ponadto wykłady, szkolenia i warsztaty.

Radosław Ciaś zapewniał słuchaczy ISP, że dokonali dobrego wyboru. Instytut jest bowiem ceniony za atmosferę sprzyjającą przyswajaniu wiedzy, ale także nawiązywania przyjaźni. Wspomniał, że patronacka uczenia ISP – Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu w tym roku podpisała porozumienia o współpracy z Winnickim Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Michaiła Kociubińskiego.

Łukasz Bukowski, dyrektor ISP przypomniał, że Instytut powstał w 2012 r. Dziś, poza Tychami, jest obecny m.in. w Bielsku-Białej, Zawierciu, Rybniku, Żorach, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie i Katowicach. – Absolwenci ISP to ludzie czynni zawodowo. Pracują w ośrodkach publicznych i prywatnych, zakładają własne placówki oświatowe. Wracają do nas jako wykładowcy. Nasza kadra to doświadczeni praktycy. ISP to także wartości: zaufanie pomiędzy wykładowcami i studentami, jakość prowadzonych zajęć i dbanie o rozwój – mówił dyrektor Bukowski. Cytując fragment Księgi Izajasza: „Lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą” życzył zgromadzonym: – Niech w naszym życiu zawodowym takie skrzydła zawsze nam towarzyszą.

Reklama

Aleksandra Aszkiełowicz, prorektor ds. ogólnych WSH-E w Brzegu otwierając rok akademicki mówiła, że nie będzie sukcesów absolwentów i ich zawodowej aktywności bez jakości nauczania. Brzeska uczelnia od 20 lat otrzymuje pozytywne oceny akredytacyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W zeszłym tygodniu uczelnia jako pierwsza w kraju uzyskała akredytację na prowadzenie studiów magisterskich na kierunku pedagogika rodziny. Mury uczelni opuściło już 15 tys. absolwentów. Wśród nich od 7 lat są słuchacze ISP.

Podczas uroczystości wręczono statuetki „Najlepszy wykładowca ISP w 2019 r.” Otrzymali je: Ewa Stankowska, Agnieszka Fabiś, Izabela Dyrda, Lidia Borowian-Cyba, Krzysztof Kucyper, Zuzanna Fizia, Jarosław Szczygieł i Joanna Klimczak.

Wyróżniono także aktywnych i zaangażowanych w zdobywanie wiedzy słuchaczy ISP. Są nimi: Hanna Długajczyk, Aleksandra Myalska, Aleksandra Czarnik, Agata Guzierowicz, Piotr Wołowski, Marek Reguła, Agnieszka Krasuska i Małgorzata Beker.

Wykład inauguracyjny pt. „Kobiety są z Wenus, mężczyźni z Marsa, Podróż międzyplanetarna” wygłosiła Aleksandra Fabiś – wykładowca ISP, psycholog, psychoterapeuta osób dorosłych, par i małżeństw, członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z wieloletnim stażem pracy. Wykład w żartobliwej formie przybliżył różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w postrzeganiu świata oraz we wzajemnych relacjach i komunikowaniu się.

Po wykładzie odbył się koncert duetu smyczkowo-gitarowego oraz bankiet.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj