Tychy: Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował rok akademicki

0
Wręczenie indeksów nowym słuchaczom; fot. J. Jędrysik
Reklama

Dziś (27 września) Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tychach zainaugurował rok akademicki 2022/2023. Na różnego rodzaju wykłady i zajęcia zapisało się ponad 900 seniorów. W tym roku UTW świętuje jubileusz 15-lecia.

Inauguracja rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego przez zespół wokalno-muzyczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją Marcina Wielgata.

Joanna Kucz-Pieczka, kierownik UTW w Tychach przypomniała, że słuchacze spotykają się na rozpoczęciu roku akademickiego w auli przy ul. Cichej po raz pierwszy od dwóch lat. Przerwa spowodowana była pandemią.

– Pierwsza inauguracja tyskiego UTW miała miejsce 1 października 2007 roku. Naukę rozpoczęło wówczas 600 słuchaczy. Początkowo uczelnia dla seniorów działała pod skrzydłami Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych. Od 2013 roku tyski UTW działa jako filia Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jesteśmy z tego dumni, bo to jedna z najlepszych uczelni w Polsce. Naszą misją jest nie tylko poszerzanie wiedzy słuchaczy, ale także aktywizacja i integracja środowiska seniorów w mieście   – mówiła Joanna Kucz-Pieczka.

Do tej pory Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Tychach kierowali: Rafał Żelazny, Beata Pawlica, Anna Kolny i obecnie Joanna Kucz-Pieczka.

Reklama

Gośćmi tegorocznej inauguracji byli m.in.: doc. dr Małgorzata Leśniak – pełnomocnik rektora Krakowskiej Akademii ds. UTW w Tychach, Andrzej Dziuba – prezydent Tychów, Alina Bednarz – radna sejmiku województwa śląskiego, Barbara Konieczna – przewodnicząca Rady Miasta Tychy, radne miejskie – Urszula Paździorek-Pawlik i Anita Skapczyk, Katarzyna Ptak – prezes spółki miejskiej Śródmieście, Anna Krawczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach i Marcin Staniczek – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

– Starzejemy się. W Tychach jest coraz więcej seniorów. Ja też już dołączyłem do waszego grona. Mam już uprawnienia emeryta, choć z nich jeszcze w pełni nie korzystam – mówił prezydent Andrzej Dziuba.

– Kiedy dawno temu przyjechałem do Tychów byłem młody i większość mieszkańców taka była. Dobrze, że w porę się zorientowaliśmy, że społeczeństwo się starzeje. Z perspektywy 22 lat pełnienia przeze mnie funkcji prezydenta, utworzenie UTW było jedną z najtrafniejszych decyzji. Ze relatywnie nieduże pieniądze możecie państwo się integrować, co daje wam zadowolenie – kontynuował prezydent.

– Bezczynność zabija. Trzeba coś robić, Hodować gołębie, uprawiać działkę, opiekować się wnukami, chodzić na zajęcia UTW. Przed pandemią czyniło to 1500 osób. Tyski uniwersytet był największy w Polsce. Teraz słuchacze wracają. Być może i ja się zapisze na zajęcia – zakończył Andrzej Dziuba.

Longina Giedwiłło, przewodnicząca Samorządu Słuchaczy UTW Tychy przypomniała, słuchacze nie tylko poszerzają swoją wiedzę, ale w ramach uniwersytetu mają okazję wyjść na basen, do teatru lub wyjechać na wycieczkę. UTW organizuje Senioriadę, na której słuchacze prezentują swoje talenty. Odbyły się też letnie i zimowe spartakiady sportowe.

Po przemówieniach odbyła się immatrykulacja nowych słuchaczy. Przysięgę w ich imieniu złożyli: Ilona Godula,  Halina Krakowiak, Jolanta Reszczyńska, Zofia Prasoł i Czesław Cichoń. Otrzymali oni z rąk kierownik Kucz-Pieczki indeksy studenckie. Następnie zespół wokalny UTW odśpiewał pieśń „Gaudeamus Igitur”.

Wykład inauguracyjny pt. „W poszukiwaniu nowych wartości: małżeństwo i rodzina w dobie przemian” wygłosiła doc. dr Małgorzata Leśniak.

Na zakończenie uroczystości słuchacze UTW i zaproszeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj