Jak dobrać pierścionek zaręczynowy? Sprawdź, co na ten temat mówi mądrość ludowa!

0
Reklama
Tradycje i przesądy na dobre zakorzeniły się w naszej kulturze. I mimo że na co dzień nikt w nie nie wierzy, to przy specjalnych okazjach do głosu dochodzi mnóstwo wierzeń ludowych. Przestrzeganie pewnych abstrakcyjnych dziś zasad miało przed laty zapewnić szczęście, powodzenie i dostatnie życie. Jednym z kluczowych dla przyszłości człowieka dni był chrzest, następnie zaręczyny oraz ślub. Niemal każdy z nas może jednym tchem wymienić kilka ślubnych przesądów, natomiast te dotyczące oświadczyn są dużo mniej znane. Dziś przyjrzymy się im bliżej – być może u Ciebie w rodzinie dalej hołduje się tym zwyczajom?

Można podarować ukochanej każdy pierścionek. O ile jest to złoty model z diamentem

Mądrość ludowa mówi, że zarówno pierścionek, jak i obrączki ślubne, symbolizują trwałość związku. Dlatego do ich produkcji wybierano najmocniejsze i najszlachetniejsze metale: przodowało oczywiście złoto. Kiedyś występowało jedynie w wersji żółtej, dziś w salonach jubilerskich takich jak E-Azur mamy do wyboru także opcję złota białego, różowego i wszelakich połączeń tych kolorów. Za tym kruszcem przemawia jego wytrzymałość, złoto jest bowiem odporne na uszkodzenia mechaniczne, otarcia i zarysowania. Dzięki temu narzeczeni mogą cieszyć się pięknym wyglądem pierścionka przez długie lata. Drugim kryterium wyboru jest kamień szlachetny – według starodawnych wierzeń na palcu przyszłej małżonki musiał znaleźć się pierścionek zaręczynowy z diamentem. Tak samo, jak w przypadku złota, ogromną rolę odgrywała trwałość minerału. Dzisiaj wybór jest o wiele bardziej szeroki, ale narzeczeni często jeszcze biorą pod uwagę symbolikę poszczególnych kamieni. Rubin ma oznaczać związek pełen namiętności, turkus ochronę przed złymi mocami, szmaragd płodność, a topaz dobrobyt materialny. Lepiej natomiast unikać pereł i koloru czarnego, gdyż sprowadzają smutek oraz łzy.

Szczęście przyszłych małżonków zależy… od dnia, w którym wręczono pierścionek

Wręczając swojej ukochanej zaręczynową biżuterię, dobrze jest brać pod uwagę aktualny dzień tygodnia. Każdy z nich oznacza bowiem coś innego dla związku:

Reklama

Poniedziałek – szczęśliwe życie, pełne niezapomnianych momentów,

Wtorek – harmonia w małżeństwie,

Środa – para nigdy się nie pokłóci,

Czwartek – osiągnięcie wszystkich celów,

Piątek – małżonków czeka ciężka praca nad związkiem,

Sobota – życie w zgodzie i spokoju,

Niedziela – dzień pański: zaręczyny lepiej przełożyć.

Oczywiście wiadomo, że przesądy te należy traktować z przymrużeniem oka, a szczęśliwe życie zaręczającej się właśnie pary leży w ich własnych rękach. Mimo wszystko warto uważać, żeby pierścionek nie wypadł z rąk mężczyzny. Bynajmniej nie dlatego, że małżeństwo mogłoby okazać się nieudane (tak mówi mądrość ludowa), ale po to, aby uchronić powierzchnię biżuterii przed ewentualnymi zarysowaniami.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj