Jak i czym fotografować nocne niebo. Darmowe zajęcia

0
Fot. UM Tychy
Reklama

W pierwszą sobotę czerwca w Muzeum Miejskim w Tychach odbędą się warsztaty astrofotografii z Michałem Kałużnym. Wstęp wolny.

Jak informuje Urząd Miasta Tychy warsztaty z Michałem Kałużnym (współfinansowane przez miasto Tychy w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych) odbędą się w sobotę 4 czerwca i trwać będą od godz. 10.00 do godz. 19.00. Wprowadzą do tematu astrofotografii i obserwacji nocnego nieba. Będzie można np. poznać rodzaje astrofotografii. Prowadzący zajęcia opowie o miejscach, czasie i ciekawych obiektach i podpowie, jak ich szukać na niebie. Zaprezentuje też podstawowy sprzęt, czyli czym i jak fotografować nocne niebo. Uzupełnieniem będą wiadomości o podstawowych technikach obróbki, np. tworzeniu startrailsów i omówienia aplikacji ułatwiających wyszukiwanie obiektów nocnego nieba. Zapisy: info@ttf.tychy.pl

– Niesamowite, ile tajemnic kryje nocne niebo – mówi Michał Kałużny. – Każde nowe zdjęcia, każda kolejna noc jest czymś niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju. Aparat powoli pozwala nam odkrywać odległe zakątki tajemniczego wszechświata – tak odległe, że nasza wyobraźnia nie jest w stanie tego pojąć. Zbieramy fotony przemierzające miliony lat świetlnych, od obiektów, które być może już dawno nie istnieją.

Michał Kałużny urodził sę w 1974 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (kierunek fotografia; dyplom w pracowni intermedialnej prof. Stefana Wojneckiego i prof. Krzysztofa Baranowskiego). Zajmuje się fotografią oraz cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto i video. Specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba, korzystając z najprostszych urządzeń do rejestracji nieba aż po zaawansowane skomputeryzowane teleskopy – używa do tego całej gamy różnorodnych teleskopów i detektorów (od analogowych po profesjonalne kamery ccd). Biegle też włada oprogramowaniem do obróbki zdjęć astronomicznych. Jest właścicielem samodzielnie zaprojektowanego i zbudowanego obserwatorium astronomicznego. Od 2005 roku zajmuje się także popularyzacją astronomii. Od 2006 roku jest wydawcą kalendarza Astrofotografii Amatorskiej (we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym). Zdjęcia o tematyce astronomicznej publikował w kilkudziesięciu wydawnictwach m. in. jako pierwszy Polak w anglojęzycznym „Sky&Telescope”. Współpracuje jako redaktor z czasopismami: „Urania”, „Postępy Astronomii”, „Vademecum Miłośnika Astronomii”, „Komputer Świat”, „Optyczne.pl”. Znany z aktywnej działalności edukacyjnej – prowadził warsztaty i wykłady z zakresu astrofotografii m.in. dla Centrum Hewelianum, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Lublin (od 2008 roku w ramach corocznego zlotu astronomicznego w Bieszczadach), jak również w ramach autorskich zajęć w Nowym Belęcinie (2004–2014). W 2012 roku współorganizował i prowadził I Polsko-Szwajcarskie Warsztaty Astrofotografii w Lesznie oraz Warsztaty Astrofotografii AstroShot Delta Optical w Tucznie.

DLAP

Reklama

Źródło: UM Tychy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj