Jak oszczędzić pieniądze w dobie szalejącej inflacji

0
Reklama

W 2022 roku inflacja nie odpuszcza. Drożeje żywność, energia, a także wiele innych usług, po które sięgamy na co dzień. To dobry czas na budowanie własnych oszczędności. Zacznijmy jednak od tego, co to jest inflacja.

Czy wiesz, co to jest inflacja?

Dużo ostatnio słyszymy o podwyżkach cen, ale nie tak łatwo usłyszeć, co to jest inflacja. Daje się ona poznać przede wszystkim po widocznym wzroście cen, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Obecnie widzimy, że drożeje niemal wszystko, nie tylko żywność. Drożeje większość produktów potrzebnych nam do codziennego życia. Do tego obserwujemy coraz wyższe rachunki za prąd i gaz. Czynsze również nie maleją.

Pieniądz traci na wartości. Opłaty za usługi i produkty są coraz wyższe. Przeważnie nie rosną za to nasze przychody. Ogólnie rzecz biorąc, mamy tyle samo pieniędzy, ale możemy za nie kupić mniej niż przed rokiem. W dobie inflacji trudniej wziąć także kredyt. Skąd bierze się inflacja? Przede wszystkim stąd, że na rynku jest dużo pieniędzy. Pochodzą one z naszych zarobków, świadczeń socjalnych oraz różnego rodzaju pożyczek i kredytów. To z kolei sprzyja utracie wartości pieniądza. Stąd też, aby go ratować, należy zaciągnąć hamulec i skłonić „przeciętnego obywatela” do oszczędności. Te, jak się okazuje, nie są wcale takie straszne.

Jak zarządzać domowym budżetem w dobie inflacji

Konieczność przeprowadzenia cięć w domowym budżecie to dobra okazja, by bliżej przyjrzeć się swoim wydatkom oraz zwyczajom zakupowym. Na początek warto porównać przychody z wydatkami. Dobrze uświadomić sobie, czy na koniec miesiąca możemy odłożyć jakąś sumę pieniędzy. A może jesteśmy na minusie? To wręcz idealny moment, by przejrzeć listę wydatków z ostatnich tygodni, podzielić je na kategorie i zobaczyć, którędy „ucieka” nam najwięcej środków. Od tego miejsca warto zacząć cięcie i sprawdzić, jakie da nam to oszczędności.

Energia, żywność… co jeszcze?

Jeśli do tej pory większość posiłków spożywałeś na mieście, koniecznie rozważ możliwość przyrządzania jedzenia w domowym zaciszu. Składniki możesz nabywać w osiedlowym sklepie, jednak nie warto robić nadmiernych zapasów. Przepych w tym zakresie może skończyć się tym, że będziesz zmuszony wyrzucać przeterminowane jedzenie, a to nie ma wiele wspólnego z oszczędzaniem. Przygotowywanie dań w domu, to także dobra okazja do polepszenia swoich umiejętności kulinarnych. Te zawsze możesz zaprezentować przed znajomymi, z którymi dla odmiany warto spotkać się nie w restauracji czy modnej knajpie, ale właśnie we własnych czterech ścianach.

Reklama

Jeśli jeszcze nie wymieniłeś żarówek na LED-owe, to teraz jest dobry moment. Przyglądaj się uważnie technologicznym nowinkom i zwracaj uwagę na te, które stawiają na energooszczędność. Żeby zaoszczędzić pieniądze, nie musisz oczywiście biec do sklepu po nową lodówkę, jednak tę, która stoi obecnie w twojej kuchni, odsuń od źródeł ciepła.

Postaw na oszczędzanie

Oszczędzanie zacznij od przeglądu codziennych nawyków. Jeśli do tej pory jeździłeś do pracy samochodem, rozważ przesiadkę na inne środki transportu. Być może twoja praca wcale nie wymaga, abyś codziennie był w biurze. Praca zdalna to oszczędność czasu i pieniędzy, które poświęcasz na dojazd.

Czas inflacji poświęć na edukację z zakresu finansów. Im więcej informacji zgromadzisz na temat zarządzania domowym budżetem, oszczędzania i inwestowania, tym łatwiej będzie ci znaleźć dogodny sposób gospodarowania pieniędzmi. Niektóre metody inwestowania mogą okazać się ryzykowne i mogą wiązać się z możliwością utraty kapitału. Warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie ofert banków w zakresie lokat oraz kont oszczędnościowych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj