Jak powstaje zbiornik na wodę pitną?

0
Reklama

O tym, że magazynowanie wody jest ważne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są jednak sytuacje, gdy zapasy tego płynu są szczególnie istotne. Tak jest w przypadku wody pitnej, której nie może zabraknąć w takich obiektach jak hotele, szpitale czy budynki użyteczności publicznej. Na wypadek przerw w dostawie wody z miejskiej sieci wodociągowej, buduje się rezerwowe zbiorniki na wodę pitną.

Jakie wymagania musi spełniać zbiornik na wodę pitną?

W odróżnieniu od konstrukcji przeznaczonych do magazynowania chemikaliów, wody brudnej, ścieków czy deszczówki, urządzenia mające styczność z wodą pitną muszą spełniać szereg surowych wymagań. Podstawą jest atest Państwowego Zakładu Higieny, a testowane są wszystkie materiały, z których produkowany jest gotowy zbiornik. Istotna jest również szczelność całej konstrukcji.

Zbiornik na wodę pitną musi umożliwiać przechowywanie zawartości w taki sposób, aby nie doprowadzić do pogorszenia jej właściwości. Stąd też do produkcji wykorzystuje się materiały odporne na działanie niekorzystnych czynników, a jednocześnie ograniczające ryzyko namnażania się bakterii i drobnoustrojów.

Zbiornik na wodę pitną z tworzywa sztucznego

Specjalistyczne tworzywo sztuczne jest idealnym materiałem do produkcji wytrzymałych i trwałych zbiorników do przechowywania wody – zarówno tej przeznaczonej do celów spożywczych, jak i wody użytkowej. Z punktu widzenia inwestora, niewątpliwą zaletą jest relatywnie niewielka masa i łatwość montażu. Jest to szczególnie istotne w przypadku realizacji w istniejących obiektach budowlanych, tam gdzie dostęp do miejsca instalacji jest mocno utrudniony.

Nowoczesny zbiornik na wodę pitną może być wykonany w technologii modułowej. To oznacza, że po stworzeniu gotowego projektu, wykonuje się poszczególne elementy, łączone w jedną całość w docelowym miejscu. W ten sposób zbiorniki o pojemności nawet kilku tysięcy litrów mogą być montowane w pomieszczeniach podziemnych, na przykład ciasnych piwnicach.

Reklama

W przypadku realizacji zbiornika w nowym budynku lub instalowania go w miejscu łatwo dostępnym, można również zamówić produkt w formie gotowej, jako monolit.

Wysoka trwałość

W odróżnieniu od stali, tworzywo sztuczne nie reaguje z wodą i nie jest podatne na korozję. Z tego względu odpada skomplikowane zabezpieczenie przed utlenianiem się materiału, co przekłada się na długoletnią bezawaryjną eksploatację. Nowoczesne tworzywo nie stawia również ograniczeń w kwestii wielkości, gabarytów czy kształtu samego zbiornika. Możliwe jest stworzenie rezerwuaru wody wpasowującego się idealnie w każdy dostępny skrawek powierzchni.

Producent przewidział także osprzęt pomagający w utrzymaniu czystości wody na idealnie wysokim poziomie. To między innymi zestaw filtrów, ale także instalacja do dawkowania substancji odkażającej czy też lampy UV do dezynfekcji wody.

Dzięki modułowej budowie, serwis zbiornika nie nastręcza problemów. Już na etapie projektowania można łatwo konfigurować produkt, dopasowując go do własnych potrzeb i wyposażać w niezbędne akcesoria.

Artykuł sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj