Jakie są rodzaje magazynów?

0
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
Reklama

Funkcjonowanie przedsiębiorstw z szeroko pojętego sektora handlowego nie byłoby możliwe, gdyby nie centra magazynowe. To właśnie dzięki działalności tego typu podmiotów możliwa jest sprawna dystrybucja towarów do placówek sprzedażowych. Czym jest magazyn i jakie są jego rodzaje? Jeśli zainteresował Cię ten temat, zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje w tym zakresie. Miłej lektury!

Funkcjonowanie przedsiębiorstw z szeroko pojętego sektora handlowego nie byłoby możliwe, gdyby nie centra magazynowe. To właśnie dzięki działalności tego typu podmiotów możliwa jest sprawna dystrybucja towarów do placówek sprzedażowych. Czym jest magazyn i jakie są jego rodzaje? Jeśli zainteresował Cię ten temat, zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje w tym zakresie. Miłej lektury!

Magazyn – definicja

Magazyn to bardzo ważny element procesu logistycznego, tj. ciągu zdarzeń prowadzących od wyprodukowania towaru aż po dostarczenie go do finalnego odbiorcy.

Sprawne funkcjonowanie obiektu magazynowego jest możliwe dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań i narzędzi jak na przykład:

  • oprogramowanie komputerowe typu ERP – dzięki niemu możliwe jest sprawne, częściowo zautomatyzowane prowadzenie gospodarki magazynowej,
  • maszyny i urządzenia, w tym w szczególności wózki widłowe, podnośniki oraz wózki paletowe,
  • urządzenia do identyfikacji towarów znajdujących się na półkach – coraz większą popularnością cieszą się obecnie czytniki wykorzystujące technologię RFID.
  • Sprawdź magazyny do wynajęcia na axiimmo.com

Jakie funkcje spełnia magazyn w działalności biznesowej?

Tak rozumiany magazyn spełnia szereg różnorodnych ról. Zazwyczaj wyróżnia się w literaturze przedmiotu oraz praktyce gospodarczej następujące role spełniane przez magazyny:

Reklama

Konsolidacja przesyłek

Magazyn jest miejscem, w którym możliwe jest połączenie wielu niewielkich (ilościowo i wartościowo) przesyłek w jeden duży ładunek. Taki stan rzeczy znacznie ułatwia dalszą dystrybucję produktów oraz przyczynia się do redukcji kosztów transportu.

Sprawna obsługa klientów

Dobrze prosperujący magazyn to miejsce, któremu ufają klienci prowadzący działalność handlową lub produkcyjną. Jest to niezwykle istotne — świadomość, że w danym magazynie zawsze można znaleźć pożądane towary, sprawia, że funkcjonowanie firm z niego korzystających staje się bardziej ustabilizowane oraz przewidywalne.

Ochrona zapasów

Magazyn to skuteczna ochrona przed takimi zagrożeniami jak na przykład: kradzież, zalanie, wyblaknięcie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego itp. Ponadto, profesjonalna hala magazynowa to infrastruktura, która umożliwia zgodne z przepisami przechowywanie towarów wymagających szczególnych warunków. Rozumie się przez to np. warzywa i owoce czy mrożonki.

Powyżej zostały przedstawione najważniejsze funkcje spełniane przez magazyn. Oprócz tego zwraca się czasem uwagę także na takie kwestie jak na przykład fakt, że magazyny w pewien sposób stabilizują rynek, chroniąc rynki przed zbyt gwałtownymi wahaniami cen w przypadku niedoboru lub nadmiaru danego produktu.

Jakie są rodzaje magazynów?

Obecnie stosuje się różne klasyfikacje magazynów – sposób podziału w dużej mierze zależy od celu, jaki przyświeca osobie badającej tę kwestię. Zasadniczo jednak wyróżnia się następujące rodzaje magazynów:

Magazyny własne

Są to obiekty stanowiące własność jednego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji zapewniają one przepływ towarów niezbędnych dla działalności wyłącznie danej firmy. Przykładowo, magazynem własnym jest hala należąca do dużego podmiotu z branży motoryzacyjnej, w której przechowuje się części samochodowe oraz inne komponenty niezbędne do prowadzenia działalności biznesowej.

Przeczytaj również: Co to są magazyny BTS i BTO

Magazyny zewnętrzne

Ten typ obiektów logistycznych to zupełne przeciwieństwo własnej hali. Magazyn zewnętrzny również umożliwia zbieranie towarów w jednym miejscu, ochronę przed zewnętrznymi zagrożeniami oraz sprawne rozesłanie przesyłek do odbiorców. W tym przypadku mówimy jednak raczej o outsourcingu profesjonalnych usług w zakresie magazynowania. Przedsiębiorstwo (motoryzacyjne, handlowe, e-commerce czy produkcyjne) korzysta z usług zewnętrznej firmy, która za określoną opłatą zajmuje się organizacją procesów magazynowych w zakresie ustalonym umową.

Magazyny zamknięte i otwarte

Według innego podejścia stosuje się podział na magazyny zamknięte (zadaszone hale magazynowe), półotwarte (różnego rodzaju wiaty oraz szopy) i otwarte (składowiska węgla itp. czy place składowe).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj