Kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący (HFA)?

0
Reklama

Alkoholik to osoba, która najczęściej kojarzona jest z marginesem społecznym. Niezadbana, brudna i często niedożywiona, ponadto cały czas znajdująca się pod wpływem alkoholu. Zazwyczaj spotykana na ulicy czy pod sklepem, prosząca o kilka złotych. Innym skojarzeniem jest mąż, który cały czas pije i awanturuje się, stosując przy tym przemoc fizyczną. Tak większość społeczeństwa wyobraża sobie osobę uzależnioną. Jednak są jeszcze tzw. alkoholicy wysokofunkcjonujący.

Wysokofunkcjonujący alkoholik – definicja?

Alkoholik wysokofunkcjonujący (HFA) to osoba, która jest uzależniona od alkoholu, jednak prowadzi przy tym normalne życie, zgodne z obowiązującymi normami społecznymi. Jest aktywna zawodowo, najczęściej zajmując wysokie stanowisko, ponadto dobrze zarabia. Stąd też jest w stanie zadbać o siebie oraz odpowiednie żywienie czy suplementację. Dodatkowo regularnie uprawia sport. Takie osoby są cenione w swoim środowisku, nie unikają także spotkań towarzyskich. Cechują się nienagannym strojem oraz wysoką dbałością o swój wygląd. Odnoszą sukcesy zawodowe i wywiązują się z obowiązków służbowych i rodzinnych. Wszystko to sprawia, że nawet najbliższa rodzina może nie być w stanie dostrzec problemu alkoholowego. Dodatkowo osoba uzależniona sama wypiera myśl o nałogu, ponieważ w żadnym aspekcie nie przypomina stereotypowego alkoholika. Dzięki swej pozycji dużo łatwiej jest jej ukryć swój problem, ponadto nie potrafi przyznać się do swojej bezsilności, jest wręcz przekonana, że w pełni kontroluje ilość spożywanego alkoholu.

Alkoholik wysokofunkcjonujący – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn, dla których alkoholik wysokofunkcjonujący sięga po napoje procentowe, jest nadmierny stres i potrzeba odreagowania. Dodatkowo ciężki dzień w pracy lub sukces zawodowy staje się dla nich wymówką do wypicia drinka. Często towarzysząca frustracja, lęk, osamotnienie czy smutek również jest przyczyną, dla której alkoholik sięga po używkę. Wysokie stanowisko wiąże się z nadmiarem obowiązków i sporą odpowiedzialnością, stąd też osoba uzależniona szuka odreagowania. To samo dotyczy pracy w korporacji czy dużych firmach, która wiąże się z nieustanną rywalizacją. Tutaj pracownicy również często szukają ukojenia w alkoholu.

leczenie alkoholizmu
Alkoholicy wysokofunkcjonujący to często tak zwani „ludzie sukcesu”

Typowe objawy u alkoholików wysokofunkcjonujących

Alkoholik wysokofunkcjonujący jest mistrzem kamuflażu. Potrafi przez długi czas ukrywać swój nałóg. Takie postępowanie ułatwia mu wysoka pozycja w pracy. Odnoszenie sukcesów jest zarazem dobrym pretekstem, a także świetną wymówką do sięgnięcia po alkohol. Z czasem osoba uzależniona potrzebuje kolejnych dawek. Pije w samotności i ukryciu, czasami zdarza się to w miejscu pracy. Jednak najczęściej upija się wieczorem, po dopełnieniu wszystkich obowiązków. Alkoholik wysokofunkcjonujący wypiera myśl o swoim uzależnieniu i świetnie potrafi wytłumaczyć się przed rodziną. Dodatkowo wysoka pozycja zapewnia mu liczne „znajomości”, dzięki czemu potrafi uniknąć odpowiedzialności. Typowym objawem świadczącym o problemie u alkoholika wysokofunkcjonującego jest coraz częstsze spożywanie alkoholu, ukrywanie swojego nałogu za wszelką cenę, wypieranie myśli o uzależnieniu czy picie w samotności. Dodatkowo nałogowiec potrafi zachować abstynencję na określony czas, aby udowodnić sobie i innymi, że nie ma problemu z alkoholem.

Kto jest szczególnie narażony?

Alkoholik wysokofunkcjonujący to najczęściej osoba zajmująca wysokie oraz odpowiedzialne stanowisko. Stąd też szczególnie narażeni są lekarze, sędziowie, prokuratorzy, prawnicy, dyplomaci, dyrektorzy dużych firm, finansiści, specjaliści w swoich dziedzinach czy pracownicy na stanowiskach kierowniczych lub menadżerskich. Wysoka pozycja zawodowa pozwala im na „więcej”, ponieważ nikt nie reaguje na spóźnienia czy pojawianie się w miejscu pracy pod wpływem alkoholu. Zajmują silną pozycję, dlatego też nie obawiają się konsekwencji. Co więcej, odnoszenie sukcesów utwierdza ich w przekonaniu, że doskonale wykonują obowiązki zawodowe i świetnie kontrolują swoje życie. Czujność rodziny również zostaje „uśpiona”.

Reklama

Przeczytaj także: https://zywiecsupernowa.pl/wiadomosci-cat/art-jak-stopniowo-odstawic-alkohol-,12555

Jak można leczyć alkoholizm wysokofunkcjonujący?

Świadomość swojego uzależnienia, najczęściej przychodzi w dramatycznym momencie np. spowodowanie wypadku samochodowego pod wpływem alkoholu. W takim przypadku alkoholik zdaje sobie sprawę ze swojego problemu. Ważne jest, aby chciał podjąć leczenie alkoholizmu. Najlepszym wyborem będzie prywatna placówka taka jak Ośrodek Przebudzenie, która dysponuje wykwalifikowaną kadrą medyczną i terapeutyczną, ponadto gwarantuje pełną dyskrecję. Specjalistyczne leczenie terapeutyczne połączone z chęcią i motywacją, pozwolą na życie wolne od nałogu.

Alkoholizm nie wybiera. W nałóg może popaść każdy, niezależnie od płci, wieku czy statusu społecznego, czego najlepszym przykładem są alkoholicy wysokofunkcjonujący.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj