Miedźniańskie anioły

0
Od prawej: Helena Malcher, Bronisława Niesyto, Stanisława Nycz, fot. UG Miedźna
Reklama

Helena Malcher, Bronisława Niesyto i Stanisława Nycz otrzymały Nagrody Wójta Gminy Miedźna w dziedzinie kultury „Miedźniański Ul”. Ksiądz Leon Kraiński został Honorowym Obywatelem Gminy Miedźna. Wyróżnienia zostały wręczone 29 września podczas uroczystej sesji Rady Gminy.

Pierwsza z osób wyróżnionych – Helena Malcher – to ludowa poetka, autorka ok. 50 wierszy i piosenek, mówiąca, że „nie ma wiersza bez miłości”, i że „wiersze są drogą całego jej życia”. Od 1968 r. działała w Kole Gospodyń Wiejskich w Górze, współzałożyła Zespół Śpiewaczy „Górzanie”. Troszczyła się i troszczy o lokalne zwyczaje.

Wyróżnienie odbiera Helena Malcher, fot. UG Miedźna

Bronisława Niesyto jest pasjonatką historii i dawnych zwyczajów, strojów, pieśni i tańca. W 2008 r. związała się z zespołem „Wolanie”. Napisała i wyreżyserowała sześć spektakli obrzędowych. Dzięki jej pracy zespół zdobył wiele nagród. W 2018 r. założyła amatorską grupę teatralną – powstał teatr w lokalnej społeczności. Podczas wręczenia nagrody laureatka powiedziała, że czuje się wzruszona, mogąc stać obok takiej osoby jak Helena Malcher, którą zawsze podziwiała i szanowała. Mówiła też o „Wolanach” – że zawsze mogą na siebie wzajemnie liczyć. Chciałaby też, by po pandemii grupa teatralna znów się rozwijała, by przypominała o zwyczajach, tradycji. – Musimy wiedzieć, skąd wyszliśmy, żebyśmy potrafili wyznaczyć sobie kierunek, dokąd idziemy – tłumaczyła.

Wyróżnienie dla Bronisławy Niesyto, fot. UG Miedźna

Stanisława Nycz, trzecia z laureatek, pracuje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedźnej. Jest polonistką i pasjonatką historii regionu, podejmującą liczne działania związane z edukacją regionalną. Przygotowuje uczniów do konkursów gwarowych, regionalnych, prowadzi pozalekcyjne zajęcia z edukacji regionalnej. Angażuje się w przedsięwzięcia regionalne, których efektem jest m.in. książka biograficzna o Franciszce Morkisz.

Przemawia Stanisława Nycz, fot. UG Miedźna

– Czego nam więcej trzeba. Mamy wiersze, teatr, historię. Mamy naszE przepiękne miedźniańskie anioły – powiedział wójt Miedźnej Jan Słoninka, który wręczał wyróżnienia (statuetki Miedźniański Ul) razem z przewodniczącym RG Andrzejem Kempnym.

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Miedźna dla ks. Leona Kraińskiego (w środku), z lewej wójt Miedźnej Jan Słoninka, z prawej przewodniczący RG Andrzej Kempny, fot. UG Miedźna

Podczas uroczystości przyznany też został tytuł Honorowego Obywatela Gminy Miedźna. Otrzymał go ks. Leon Kraiński, były proboszcz parafii pw. NMP Królowej Wszechświata we Frydku-Gilowicach. Laudację na cześć księdza wygłosiła dr Danuta Kocurek. Ksiądz Kraiński proboszczem we Frydku był od 2009 r. Posługę tę pełnił do 1 lutego 2020 r., kiedy dekretem metropolity katowickiego został przeniesiony do innej parafii. Można było usłyszeć, że ksiądz inicjował wiele prac przy kościele, wybudowano m.in. kaplicę przedpogrzebową, odrestaurowano kaplicę w Gilowicach i wnętrze kościoła parafialnego. Ksiądz Leon będzie zapamiętany jako osoba, która zaangażowała się w zmianę wariantu trasy S1, choć – jak powiedziała dr Kocurek – „sam mówił, że był to dla niego najtrudniejszy moment w posłudze kapłańskiej”. Ksiądz widział problem mieszkańców i jak oni bał się podziału gminy na pół, czym groziła droga S1. – Podjął wszelkie możliwe działania i zachęcał mieszkańców do działań, wspierał ich na każdym etapie rozmów, negocjacji, uczestniczył w spotkaniach, konsultacjach, zebraniach. Ksiądz Leon osobiście pojechał do ministerstwa i prowadził tam rozmowy – wymieniała dr Kocurek. Wszystko to zakończyło się zmianą wariantu inwestycji drogowej.

Reklama

Ksiądz Kraiński, odbierając nagrodę, stwierdził, że jest nią trochę zdziwiony. Bo uważa, że był całkiem zwyczajnym proboszczem, troszczącym się o głoszenie Ewangelii. Jak mówił, będąc proboszczem nie można też nie dostrzegać trosk i problemów parafian. Gdy więc pojawiła się sprawa drogi S1, nie miał innego wyjścia jako proboszcz – po prostu musiał być razem ze swoimi parafianami.

 (reb)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj