Ministerialne pieniądze dla Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO

2
Koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO w Mediatece, fot. ZB
Reklama

Dzisiaj (27 lipca) Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, i prezydent Tychów Andrzej Dziuba podpisali aneks do umowy dotyczącej współprowadzenia przez Ministerstwo Kultury Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.  Podobne wsparcie otrzymały dziś także m.in. Teatr Muzyczny w Łodzi oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”.

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO zaliczana jest do najlepszych orkiestr kameralnych w Europie.  W czerwcu 2018 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało z miastem Tychy umowę, w której zobowiązuje się do współfinansowania AUKSO przez 3 lata. Dzisiaj (27 lipca) – jak słyszymy od Ewy Grudniok, rzecznik prasowej Urzędu Miasta Tychy – podpisano aneks przedłużający to zobowiązanie o kolejne 3 lata. Ministerstwo będzie rocznie przekazywać orkiestrze 685 tys. zł. Z budżetu Tychów AUKSO dostaje 2 285 000 zł.

Ewa Grudniok dodaje, że ministerialne pieniądze zostaną przeznaczone na kontynuację festiwalu Ausodrone – projektu realizowanego w Tychach z najwybitniejszymi artystami sceny klasycznej, jazzowej i elektronicznej. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w listopadzie.

– Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO to duma naszego miasta i wizytówka nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Bardzo się cieszę z podpisania tego dokumentu. Jest to kolejny wyraz uznania dla dorobku tej znakomitej orkiestry. Jestem pewien, że dzięki tym środkom uda się zrealizować kolejne ambitne projekty, pokazujące kunszt i umiejętności muzyków, na czele z maestro Markiem Mosiem.

– Otrzymane wsparcie to dla nas wielka pomoc, zaszczyt, ale i odpowiedzialność – mówi Piotr Szczepanik z AUKSO. – Wykorzystamy je najlepiej jak potrafimy. Wkrótce przedstawimy szczegóły tegorocznej edycji festiwalu Auksodrone – już teraz wszystkich zapraszam na to wydarzenie.

Reklama

AUKSO powołała ponad 20 lat temu grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą. Orkiestra od początku miała być obszarem dla artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości. Sama nazwa AUKSO oznacza po grecku wzrastanie. W tę ideę wpisują się projekty edukacyjne podejmowane przez orkiestrę. Od 2000 roku na Podlasiu odbywa się „Letnia Filharmonia AUKSO”, której orkiestra jest gospodarzem. W jej ramach organizowane są kursy mistrzowskie, próby otwarte, koncerty, które przyciągają młodych muzyków i melomanów z całego kraju.

Repertuar zespołu rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Prawykonania swoich utworów powierzali zespołowi m.in.: Wojciech Kilar, Zbigniew Bujarski, Aleksander Lasoń, Grażyna Pstrokońska- Nawratil, Piotr Moss, czy Cezary Duchnowski. AUKSO jest cenionym interpretatorem twórczości polskich kompozytorów – ma na koncie liczne albumy z repertuarem m.in. Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. Nagrywa też muzykę filmową kompozytorów o światowej sławie takich jak m.in. Elliot Goldenthal, czy ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych.

– Szczególnie interesująca dla AUKSO jest strefa pogranicza – łączenie klasyki z jazzem, muzyką alternatywną, rockiem i poszukiwanie dla tych gatunków wspólnego mianownika – lub odwrotnie: zabawa przeciwieństwami i zderzanie odrębnych języków muzycznych – mówi Ewa Grudniok. – W tym obszarze AUKSO współpracowało z takimi osobowościami świata muzyki jak: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, czy Motion Trio.

Współpraca AUKSO z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem w ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w 2011 r. uhonorowana została nagrodą „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Wydarzenie Roku 2011”. Zaowocowało wydanym rok później, nakładem amerykańskiej kultowej wytwórni Nonesuch, głośnym albumem pt. „Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood” zestawiającym repertuar profesora Pendereckiego i inspirowane jego twórczością kompozycje Jonnego Greenwooda. AUKSO jest laureatem Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2011” w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” za zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album pt. „CHOPIN. Wydanie Narodowe”.

(pp)

Orkiestra AUKSO adoptowana przez ministerstwo kultury

 

 

 

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Bo wiadomo ,że w Tychach nie ma pilniejszych wydatków niż dofinansowanie orkiestry..drogi dobre, mieszkań socjalnych tyle że czekają na właścicieli, basenów odkrytych co osiedle, śmieci wywożone za grosze, ceny gruntów tanie jak barszcz.. Ale za to możemy posłuchać Orkiestry o ile zapłacimy sobie za bilet 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj