Mural Kazimierza Górskiego gotowy! Kolejne dzieło duetu Czary-Mury

0
Mural Kazimierza Górskiego w Warszawie; fot. Czary-Mury/FB
Reklama

Dziś (9 listopada) oficjalnie odsłonięto mural przedstawiający trenera Kazimierza Górskiego. Powstał na bloku w warszawskiej dzielnicy Stary Mokotów, w którym mieszkał legendarny selekcjoner reprezentacji Polski. Autorem malowidła jest tyszanin Marek Grela oraz mysłowiczanka Marta Piróg, czyli duet Czary-Mury.

Mural został stworzony z okazji stulecia urodzin Kazimierza Górskiego. Powstał na dwóch ścianach o powierzchni 240 metrów kwadratowych.

Postać trenera ma ponad 9 metrów wysokości. Pan Kazimierz przedstawiony został na murawie stadionu. Jest w biało-czerwonym dresie z orzełkiem na piersi. Spogląda przed siebie. Ręce ma założone z tyłu. Jedną z nóg wspiera na piłce. Druga piłka – w dynamicznym locie – wykonana została z kilkudziesięciu biało-czarnych elementów ceramicznych w kształcie sześciokątów. Na muralu widnieje też słynny cytat trenera: „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie” i jego autograf.

– O powstanie tego muralu staraliśmy się przez dwa lata – mówi Marek Grela, połowa duetu Czary-Mury. – Udało się go zrealizować na budynku, w którym od 1973 r. do śmierci w 2006 r. mieszkał pan Kazimierz. Sfinansował go STS – oficjalny sponsor piłkarskiej reprezentacji Polski – dodaje tyszanin.

Jak zawsze, Marek Grela odpowiadał za część malarską działa, a Marta Piróg za elementy ceramiczne. Mural powstawał od 6 października do 8 listopada br.

Reklama

Podczas dzisiejszego (9.11) otwarcia obecna była wnuczka Kazimierza Górskiego – Berenika, która dziś mieszka pod adresem dziadka. Był też syn trenera – Dariusz Górski. Przybyli piłkarze: Władysław Żmuda, Dariusz Dziekanowski i Jerzy Kraska. Byli przedstawiciele władz Warszawy i dzielnicy Mokotów, PZPN i STS.

Przypomnijmy, że duet Czary-Mury w Tychach stworzył murale Zofii Nałkowskiej na osiedlu N (2020 r.) oraz Ryśka Riedla na osiedlu F, na bloku, w którym mieszkał wokalista Dżemu (2021). W tym roku w Bieruniu artyści wykonali dzieło upamiętniające 40-lecie strajku w KWK Piast. Marta i Marek są autorami malowidła „Sami swoi” we Wrocławiu, poświęconemu Sylwestrowi Chęcińskiemu, twórcy tryptyku komediowego z Kargulem i Pawlakiem.

Marta Piróg z Mysłowic to projektantka ceramiki a Marek Grela z Tychów jest malarzem i karykaturzystą. Razem stworzyli nową markę na mapie polskiego street artu. Duet Czary-Mury wykonuje malarsko-ceramiczne murale, będące unikatowym połączeniem tradycyjnego malarstwa z uszlachetniającą je mozaiką.

(JJ)

Mural Ryśka Riedla już gotowy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj