Tychy: Mural Marii Skłodowskiej-Curie odsłonięty na 65-lecie szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie

1
Ostatnie chwile przed symbolicznym odsłonięciem muralu, 7.11.2023 r.; fot. ZB
Reklama

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tychach obchodzi 65-lecie istnienia. Wydarzeniem, które na pewno upamiętniło ten jubileusz, było odsłonięcie 7 listopada muralu przedstawiającego naszą noblistkę.

Wybór daty nie był przypadkowy, 7 listopada (1867 roku w Warszawie) urodziła się bowiem patronka SP nr 11 – Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Po raz pierwszy nagrodę tę otrzymała razem z mężem Pierre’em Curie i Henrim Becquerelem. Drugi raz uhonorowano ją tym wyróżnieniem indywidualnie za odkrycie polonu i radu.

Marta Piróg i Marek Grela; fot. ZB

Mural powstał na ścianie frontowej SP nr 11. Jego autorami jest duet artystów Czary-Mury, czyli Marek Grela i Marta Piróg. Za realizację zlecenia (projekt i wykonanie) miasto Tychy zapłaciło – jak usłyszeliśmy – ok. 40 tys. zł.

Przecięcie wstęgi, 7.11.2023 r.; fot. ZB

Podczas krótkiej uroczystości przed przecięciem wstęgi Dorota Woźny, dyrektor SP nr 11, mówiła, że dzień 7 listopada wpisuje się na karty historii, bo to dzień urodzin późniejszej noblistki i dzień odsłonięcia przedstawiającego ją muralu. O historycznym wydarzeniu mówiła Barbara Konieczna, przewodnicząca Rady Miasta Tychy.

Po odsłonięciu muralu; fot. ZB

Jedna z uczennic „jedenastki” wyjaśniła, że różnica w zapisywaniu kolejność nazwisk przy imieniu uczonej wynika z faktu, że w Polsce pierwszym nazwiskiem jest nazwisko panieńskie, a dopiero drugim to po mężu; natomiast we Francji – odwrotnie.

Reklama
Jubileuszowa uroczystość w sali gimnastycznej SP nr 11; fot. ZB

Marek Grela podkreślił, że szkoła znajduj się przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej, tym samym już druga tyska ulica zyskała mural swojego patrona [pierwszą jest ul. Nałkowskiej – mural wykonał tu również duet Czary-Mury]. Artysta wyjaśnił symbolikę dzieła. Modele polonu i radu, znajdujące się na muralu, wykonane zostały z ceramicznych elementów, z tym że polon jest w kolorach biało-czerwonych (bo pierwiastek ten noblistka nazwala na cześć Polski), a w przypadku radu dominują barwy Francji; obwódka wokół postaci to symbol radioaktywności pierwiastków.

Goście; fot. ZB

Po uroczystym przecięciu wstęgi goście przeszli do sali gimnastycznej, gdzie kontynuowane były uroczystości związane z jubileuszem 65-lecia szkoły.

(pp)

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj