Na niektórych oddziałach szpitala Megrez w Tychach nie ma już miejsc dla pacjentów z COVID-19

0
Szpital Megrez, fot. Megrez
Reklama

Szpital Megrez przyjmuje pacjentów chorych na COVID-19, ale wymagających dodatkowo specjalistycznego leczenia. Z 81 przeznaczonych dla nich łóżek zajęte są 52. Dwa oddziały wstrzymały przyjęcia zakażonych pacjentów, bo wszystkie przeznaczone tam dla nich miejsca są już zajęte.

Na początku pandemii Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez był jednoimienną placówką zakaźną, ale od 15 września stał się szpitalem wielospecjalistycznym III poziomu realizacji świadczeń na rzecz pacjentów zakażonych koronawirusem dla województwa śląskiego. Oznacza to, że tyski szpital nie przyjmuje już pacjentów jedynie podejrzewanych o zakażenie koronawirusem, albo takich, u których stwierdzono tylko COVID-19, bo według nowej strategii Ministerstwa Zdrowia do leczenia takich osób wyznaczone zostały szpitale II poziomu zabezpieczenia.

– Do tyskiego szpitala trafiają wyłącznie pacjenci z potwierdzonym zakażeniem, wymagający jednocześnie specjalistycznego leczenia w zakresie chorób zakaźnych, wewnętrznych, intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chirurgii rekonstrukcji narządu ruchu, okulistyki, otolaryngologii, ginekologii, położnictwa oraz neonatologii – mówi Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik prasowy gminnej spółki Megrez będącej właścicielem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. – Mamy w tej chwili dla pacjentów z COVID w sumie 81 łóżek, w tym 6 do intensywnej terapii (na pozostałe 4 znajdujące się na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, ze względu na szczupłość personelu, nie ma obsady lekarsko-pielęgniarskiej, nie są więc uwzględniane). Dziś zajęte są 52 z nich. Na Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii limit miejsc został wyczerpany i w tej chwili nie jesteśmy w stanie przyjąć więcej pacjentów.

Szpital, jak słyszymy, ciągle odczuwa braki personelu. Brakuje zwłaszcza ginekologów, lekarzy zakaźników, neurologów, anestezjologów. Zarząd szpitala wystąpił do wojewody o pomoc w tej kwestii.

Nowa strategia ministerstwa zakłada, że w szpitalach III poziomu przyjmowani mają być również niezakażeni pacjenci wymagający specjalistycznych zabiegów. Od 15 września tyski szpital przygotowuje się do przywrócenia planowych zabiegów operacyjnych, badań, rehabilitacji. Zakład rehabilitacji ruszył 29 września i przyjmuje w pierwszej kolejności pacjentów, którzy zapisani byli na zabiegi przed pandemią. Planuje się otwarcie zakładu diagnostyki obrazowej dla pacjentów ambulatoryjnych oraz przeprowadzanie planowych operacji m.in. z zakresu ortopedii, chirurgii, okulistyki, laryngologii.

Reklama

– Trudno jednak dzisiaj przewidzieć, jak szpital będzie funkcjonował w szybko zmieniającej się sytuacji epidemicznej i czy obecne plany nie będą wymagały korekt – stwierdza Małgorzata Jędrzejczyk.

(icz)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj