Nagrody w dziedzinie kultury wręczone

0
Od lewej: Zuzanna Janosz, Małgorzata Tomczyk i Monika Mendrok-Mika, fot. starostwo pszczyńskie
Reklama

Zespoły regionalne, wokalista, studentka malarstwa, instruktorka tańca oraz amatorski ruch teatralny – to tegoroczni laureaci Nagrody Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury.

Rozdanie nagród odbyło się w pszczyńskim skansenie. Dziewięcioro laureatów zostało wyróżnionych za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2021 roku. Kandydatów do wyróżnienia zgłaszały samorządy, instytucje i organizacje.

Nagrody otrzymali:

Zuzanna Janosz

Studentka IV roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Uczestniczy w wystawach w kraju i za granicą. To laureatka Nagrody Eibischa 2021 – konkursu malarskiego, którego celem jest promocja wyróżniających się osiągnięciami młodych artystów malarzy.

Nagrodę Starosty otrzymała za zdobycie Nagrody Eibischa 2021 oraz wyróżnienia w wielu konkursach krajowych i zagranicznych.

Reklama

Marcin Staszek

Laureat licznych nagród o zasięgu ogólnopolskim. Uczestnik VI edycji The Voice of Poland w drużynie Andrzeja Piasecznego, zwycięzca odcinka programu telewizyjnego Szansa na Sukces z zespołem Enej oraz finalista sezonu Szansy na Sukces Opole 2020.

Nagrodę Starosty otrzymał za dwa trofea w XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu lat 60. i 70. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce” oraz za autorski utwór wykorzystany w filmie „To musi być miłość”.

Monika Mendrok-Mika

Ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureatka konkursów i festiwali muzycznych. Współzałożycielka zespołu Plessound.

Nagrodą Starosty wyróżniona za całokształt pracy artystycznej oraz sukcesy w edukacji muzycznej i wokalnej dzieci i młodzieży.

Małgorzata Tomczyk

Instruktor taneczny, a także wykwalifikowany choreograf. Grupy taneczne, które prowadzi, osiągają wysokie wyniki w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach tanecznych. Pomysłodawczyni Pszczyńskiego Dnia Tańca oraz konkursu tanecznego online. Zajęła m.in. II miejsce w kategorii Solo Street Dance podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Nowoczesnego i Współczesnego Skiba Dance 2021.

Nagrodą Starosty wyróżniona za zaangażowanie w edukację taneczną dzieci i młodzieży oraz reprezentowanie powiatu pszczyńskiego na konkursach tanecznych.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio”

Została założona w 1997 roku w Woli i działała pod nazwą Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym roku obchodzi 25-lecie działalności artystycznej. Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio” bierze udział w przeglądach orkiestr młodzieżowych i strażackich, festiwalach, koncertach w regionie oraz na terenie całej Polski. Grupa podejmuje szereg artystycznych wyzwań, uczestniczy w różnych projektach kulturalnych. W 2021 roku zdobyła III miejsce w plebiscycie Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Nagrodę Starosty otrzymała za upowszechnianie kultury, twórczość artystyczną oraz całokształt działalności.

Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie”

Zespół folklorystyczny, który istnieje od 1973 roku. Rozbudza przywiązanie do rodzimej ziemi, kultywuje śląskie tradycje, obyczaje, zwyczaje, popularyzuje dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. W repertuarze posiada wiele często zapomnianych śląskich pieśni i tańców. Wysoki poziom artystyczny młodych wykonawców znajduje uznanie jurorów na wielu koncertach i przeglądach, czego dowodem są zdobyte nagrody i wyróżnienia. W 2021 roku wziął udział w koncercie kolędowym telewizji Polsat.

Nagrodą Starosty zespół został wyróżniony za upowszechnianie kultury, twórczości artystycznej oraz za całokształt działalności zespołu.

Zespół Śpiewaczy „Górzanie”

Powstał w 1992 roku przy kościele w Górze, w tym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności artystycznej. To amatorski zespół działający dzięki grupie miłośników śląskiej mowy, tradycji, śpiewu i tańca, których celem jest troska o kulturę regionu oraz ochrona kultury ludowej. Prezentuje niestylizowany folklor górnośląski z okolic Pszczyny. W swoim repertuarze posiada tańce, pieśni, zabawy i przyśpiewki kolędowe. Aktywnie bierze udział w licznych przeglądach, imprezach świeckich i kościelnych. Współdziała z Kołem Gospodyń Wiejskich organizując imprezy i biesiady.

Nagrodą Starosty wyróżniony za upowszechnianie kultury oraz kultywowanie tradycji kultury ludowej.

Zespół Folklorystyczny Goczałkowice

Został założony w 1953 roku przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Kultywuje najpiękniejsze tradycje muzyczne i obrzędowe regionu. Jeden z najcenniejszych nośników rodzimej kultury. Od lat zapewnia oprawę artystyczną najważniejszych gminnych uroczystości. Dba o przekazywanie młodemu pokoleniu dawnej, często zapomnianej obyczajowości. Prezentuje swój dorobek na spotkaniach folklorystycznych, biesiadach, przeglądach i konkursach.

Nagrodą Starosty wyróżniony za upowszechnianie kultury oraz całokształt działalności zespołu.

Grupa TAKE TEAM

To grupa młodzieży, która zrzeszyła się pod patronatem Stowarzyszenia „take tam…” im. Artystów Międzywojnia, by tworzyć własny amatorski ruch teatralny. Młodzi ludzie chętnie biorą udział w wydarzeniach na terenie powiatu pszczyńskiego. 2021 rok to pierwszy rok działalności tej 10-osobowej grupy młodych aktorów. W tym czasie stworzyli wiele ciekawych widowisk teatralnych. Do ważnych osiągnięć należy m.in. zdobycie tytułu laureata I stopnia w kategorii teatr tańca mix podczas Międzynarodowego XIX Konkursu Internetowego „Digi-Talenty” Lato 2021.

Nagrodą Starosty grupa wyróżniona za popularyzację teatru, sztuki i poezji na terenie powiatu pszczyńskiego w 2021 roku.

(r), źródło/zdjęcia: starostwo pszczyńskie

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj