Niedziela bez handlu w Mikołowie

1
Parking przy hipermarkecie Auchan w Mikołowie - niedziela, 11 marca br.; fot. Dominik Gajda
Reklama

W niedzielę 11 marca po raz pierwszy obowiązywał ustawowy zakaz handlu. Dotyczy on przede wszystkim hipermarketów. Dominik Gajda sfotografował jak tego dnia wyglądało centrum handlowe Auchan w Mikołowie.

Zgodnie z nowym prawem w 2018 r. zakaz handlu obowiązuje w drugą i trzecią niedzielę miesiąca. Zakaz nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc. Ponieważ ta ostatnia wypada w marcu, w kwietniu sklepy będą czynne tylko w jedną niedzielę.

W 2019 r. zakaz handlu będzie obowiązywał przez trzy pierwsze niedziele każdego miesiąca. Wyjątek stanowić będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i niedziela przed Wielkanocą.

Od 2020 r. z zakazu handlu wyłączone będą jedynie ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i niedziela przed Wielkanocą.

Reklama

Ustawa przewiduje szereg wyjątków. Niedzielna sprzedaż nadal dozwolona będzie – m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach benzynowych, w hotelach i restauracjach, w autobusach, na dworcach, w kioskach z prasą, na pocztach, w hurtowniach rolno-spożywczych, w skupach zbóż, owoców czy mleka.

(JJ)

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here