Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa

0
Uroczystości przed pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach, 28.05.2022 roku; źródło TVP Info
Reklama

Trwają Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Uroczystości mają miejsce m.in. w Katowicach, Gliwicach, Chorzowie. Rozpoczęły się w piątek 27 maja. W sobotę 28 maja obchody przeniosły się m.in. przed pomnik Powstańców Śląskich. Obecnie status weterana posiada w Polsce ponad 29 tys. osób. W strukturach Urzędu Miasta Tychy pracuje dwóch weteranów.

Sejm RP ustanowił 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana w Polsce po raz pierwszy oficjalnie obchodzono w 2012 roku.

– Weteranom, którzy walczyli poza granicami Polski należy się ogromny szacunek i wsparcie, a to święto jest formą podziękowania za ich trud i pracę dla dobra Ojczyzny – tłumaczy Jakub Chełstowski, marszałek województwa sląskiego. – Nasza wolność wykuwa się często setki kilometrów od naszych granic, co doskonale ilustruje sytuacja na Ukrainie, barbarzyńsko zaatakowanej przez wojska rosyjskie. Nasi żołnierze bronią nie tylko Ojczyzny, ale nierzadko wspólnych wartości, które nas łączą i zdarza się, że ponoszą za tę walkę najwyższą ofiarę. Pokażmy im, że ich bohaterska postawa jest dla nas wzorem do naśladowania.

27 maja na strzelnicy w Gliwicach zorganizowane zostały zawody strzeleckie dla weteranów poza służbą, na Stadionie Śląskim z widowiskiem patriotyczno-historycznym pn. „Elegia Śląska” wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

W sobotę, 28 maja 2022 roku, uroczystości rozpoczęła msza święta w odprawiona w kościele garnizonowym w Katowicach. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się pod pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, gdzie wręczono wyróżnienia, złożono kwiaty, odczytano listy od prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.  Kolejnym punktem obchodów będzie skwer Powstań Śląskich w Parku Śląskim, gdzie o godz. 12.00 nastąpi podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu. W tym czasie, w sąsiedztwie Stadionu Śląskiego, rozpocznie się piknik patriotyczno-militarny, w trakcie którego prezentować się będą jednostki wojskowe, policja, straż pożarna, a także organizacje pozarządowe działające na rzecz weteranów. Odbędą się także m.in. pokazy sprzętu bojowego. Najmłodsi będą mogli spędzić aktywnie czas w strefie małego rekruta. Zwieńczeniem pikniku o godz. 18.00 będzie koncert zespołu „Wilki”.

Reklama

Urząd Marszałkowski w Katowicach informuje, że Ministerstwo Obrony Narodowej obejmuje polskich weteranów kompleksową opieką i wsparciem. Od 2020 roku, dzięki nowej ustawie o weteranach, wprowadzono szereg dodatkowych rozwiązań dla weteranów i ich rodzin, budując efektywny system pomocy i wsparcia. Obecnie status weterana posiada w Polsce ponad 29 tys. osób, a weterana poszkodowanego ponad 800 osób.

Urząd Miasta w Tychach informuje, że w jego strukturach pracuje dwóch weteranów: Łukasz Kaczmarski i Grzegorz Gacek. Pierwszy z nich zatrudniony jest w wydziale spraw obywatelskich a drugi pracuje w tyskiej straży miejskiej.

Łukasz Kaczmarski i Grzegorz Gacek przed pomnikiem Niepodległości w Tychach; fot. UM Tychy

– Pojechałem na misje na Wzgórza Golan w 2001 roku – mówi Łukasz Kaczmarski. – Nauczyłem się wielu ważnych i ciekawych rzeczy. To doświadczenie życiowe w trudnych sytuacjach, w których trzeba szybko reagować, pomaga mi dziś w pracy. Czas, który spędził w wojsku nauczył mnie tego, że pośpiech to zły doradca dlatego dziś potrafię „na chłodno” analizować sytuację. Chciałbym, by Dzień Weterana Działań Poza Granicami był świętem, które będzie obchodzone z należytym szacunkiem, bo są żołnierze, którzy całe lata spędzili poza granicami kraju, a nie dożyli dnia, w którym przypomina się o ich dokonaniach i poświęceniu.

Grzegorz Gacek – jak informuje UM Tychy, jest emerytem wojskowym. Brał udział w misjach poza granicami kraju. W wojsku spędził 18 lat. Przeszedł przez wszystkie stopnie wojskowe, wszystkie pierwsze stanowiska dowódcze w różnych rodzajach sił zbrojnych. Służbę wojskową zakończył w stopniu kapitana i od kilku miesięcy pracuje w tyskiej straży miejskiej.

– Bycie żołnierzem, na każdym etapie wymagało zdyscyplinowania, poświęcenia i ograniczania swoich praw z tytułu wyższej konieczności, ponoszenia świadomie wyrzeczeń – mówi Grzegorz Gacek. – Moje doświadczenie, kwalifikacje i uprawnienia przydają się w pracy na rzecz społeczności lokalnej. Dla mnie takie wartości jak godność, honor, szacunek są niezwykle ważne. Żadna z misji nie jest misją bezpieczną, nie gwarantuje w 100 proc. powrotu do kraju. Realizacja zadania zawsze jest poświęceniem: kosztem rodziny, znajomych, tęsknoty za bliskimi. Martwimy się o bliskich, ale łączy nas braterstwo i przyświeca nam wspólny cel – bezpieczeństwo własne i całego kontyngentu.

(pp)

Źródła: UMWS, UM Tychy

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj