Ostatnie pożegnanie Rafała Buli, górnika, pisarza i pasjonata lokalnej historii

0
Śp. Rafał Bula (1931-2022); fot. powiat bieruńsko-lędziński
Reklama

W sobotę 6 sierpnia odbył się pogrzeb 90-letniego Rafała Buli, pochodzącego z Lędzin mieszkańca Chełma Śląskiego. Był długoletnim pracownikiem kopalni Ziemowit (inżynierem elektrykiem i górnikiem), ale również pisarzem i publicystą, pasjonatem lokalnej historii, a zwłaszcza dziejów górnictwa węgla kamiennego na naszym terenie. Rafał Bula był Honorowym Obywatelem Miasta Lędziny, laureatem nagrody starosty bieruńsko-lędzińskiego Clemens Pro Cultura 2010.

Rafał Bula napisał kroniki kopalni Piast i  Ziemowit, współpracował przy redagowaniu Kalendarza Górniczego kopalni Ziemowit, ukazującego się w latach 1984-2003, publikował artykuły w prasie lokalnej („Rodnia”, „Echo”, „Ziemowit”). Jest współautorem monografii historycznej Lędzin pod redakcją prof. Franciszka Serafina.

Na bogaty dorobek pisarski Rafała Buli składają się również opracowania i artykuły poświęcone historii górnictwa węglowego oraz książki o losach i tragedii Górnoślązaków w latach II wojny światowej i w okresie powojennym prezentujące nieznane lub zapomniane fakty stanowiące cenne źródło wiedzy i materiał do dalszych badań historycznych.

Do najbardziej znanych publikacji Rafała Buli należą: „Widziane z Górki Klemensowej. Początki górnictwa w Lędzinach – zeszyt nr „5” (wyd. 1996 r.), „Unicestwieni przez wojnę i kłamstwo 1939-1955 – Ofiary wojny w gminie i parafii Chełm Śląski” (wyd. 2005 r.), „Świadkowie cierpienia i śmierci w Lędzinach 1939-1955” (wyd. 2010 r.), „Z dziejów górnictwa węglowego w Lędzinach” (nagroda Genius Loci – Wierny Opiekun Ziemi Śląskiej).

Śp. Rafał Bula za pracę kronikarza, dokumentalisty oraz za popularyzację historii Lędzin i innych miejscowości powiatu bieruńsko-lędzińskiego został wyróżniony Nagrodą Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego za upowszechnianie kultury „Clemens Pro Kultura AD 2010”.

Reklama

Mszę św. żałobną w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim koncelebrowało czterech księży, po czym kondukt żałobny udał się na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie w ceremonii pogrzebowej uczestniczyło – oprócz bliższej i dalszej rodziny – mnóstwo przyjaciół, znajomych i  współpracowników. Wśród nich nie zabrakło dawnych kolegów śp. Rafała Buli na czele z emerytowanym dyrektorem KWK „Ziemowit” – tyszaninem Antonim Piszczkiem, przedstawicieli władz powiatowych ze starostą Bernardem Bednorzem i członkiem zarządu powiatu Jerzym Mantajem oraz wójta chełmskiego Stanisława Jagody.

Mirosław Leszczyk

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj