Premiera trzeciej części przygód niezwykłego smoka Płomyczka

0
Tyszanka Wioleta Piróg ze swoją najnowszą książką o smoku Płomyczku; fot. Lena Piróg
Reklama

Dziś (14 czerwca) premiera bajki „Płomyczek i Stokrotka”, autorstwa tyszanki Wiolety Piróg. To trzecia część serii przygód małego smoka, który urodził się bez skrzydeł i nie potrafi latać jak rówieśnicy, ale – mimo to i dzięki temu – jest wyjątkowy.

W najnowszej odsłonie tej smoczej historii Płomyczek obdarza uczuciem koleżankę Stokrotkę. Marzy, żeby zatańczyć z nią na szkolnym balu. Jednocześnie martwi się, że nie znajdzie uznania w oczach swojej sympatii. Przecież nie ma skrzydeł… Pewne zdarzenie udowodni jednak, że Stokrotka może polegać na Płomyczku. Okaże się, że nie zawsze piękno zewnętrzne idzie w parze z tym wewnętrznym. Stokrotka zrozumie w porę, że odmienność Płomyczka nie jest powodem do wstydu.

Monika Kamińska, autorka książek dla dzieci recenzując bajkę tyszanki, napisała: „Niektórzy patrzą tylko oczami i zapominają, że widzieć można także sercem. Tak było ze Stokrotką, która początkowo wstydziła się przyjaźni z Płomyczkiem przez jego inność. Ale w końcu okazało się, że miłość dodaje skrzydeł – nawet smokom, które ich nie mają i nie potrafią latać”.

Cykl opowieści o Płomyczku w uniwersalny i przystępny dla dzieci sposób uczy, czym jest niepełnosprawność i jak ją przezwyciężać. Nie bez znaczenia jest duży ładunek empatii zawarty w tych historiach. Przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas podstawówki poznają różne uczucia, które towarzyszą niepełnosprawnemu dziecku i jego rodzicom. Wszystkie części posiadają kolorowe ilustracje Jaśka Cieślaka.

Reklama

Płomyczek narodził się w 2020 roku z potrzeby serca Wiolety Piróg, jako projekt charytatywny. Dochód z pierwszego wydania bajki przekazała ona na rzecz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Pierwowzorem małego smoka była niepełnosprawna córeczka autorki.

Pierwsza część serii pt. „Wyjątkowy smok Płomyczek” odniosła sukces. – Na spotkaniach autorskich dzieci były zasłuchane, a potem zadawały mnóstwo pytań. Skąd wziął się Płomyczek? Co to jest niepełnosprawność? Jak tworzy się książki? Prosiły o ciąg dalszy. Dlatego w zeszłym roku napisałam kontynuację pt. „Płomyczek uczy się ziać ogniem”. Doskonale sprawdza się opcja wspólnego czytania bajki przez rodziców i dzieci lub przez wychowawców i grupę przedszkolną lub klasy 1-3. Przy okazji okazało się – co niezmiernie mnie cieszy – że moje książki sprawdzają się jako pomoc dydaktyczna w przedszkolach i szkołach integracyjnych. – mówi Wioleta Piróg.

O wartości dydaktycznej bajki przekonała się Agnieszka Tarkowska z Książenic (woj. mazowieckie), mama niepełnosprawnego Filipa, który urodził się z wrodzoną wadą mózgu. Kiedy jej synek zaczął uczęszczać do zerówki przy szkole podstawowej, zaproszono ją dna zajęcia, aby wspomogła wprowadzenie Filipa do grupy integracyjnej.

– Zabrałam ze sobą bajkę o smoku Płomyczku. Czytaliśmy ją. I Płomyczek zdziałał cuda… Dzieci pięknie, ze wsparciem i szacunkiem odnoszą się do mojego syna – mówi Agnieszka Tarkowska. – To było szczególnie ważne dla nas w pierwszym tygodniu w nowej placówce. Nieznane miejsce, nowe panie, obce dzieci. Ogrom bodźców, dużo emocji, stresu. Dzieci czasem proszą, żeby do bajki o smoku wracać – dodaje pani Agnieszka.

W książkach o Płomyczku chodzi nie tylko o oswajanie z niepełnosprawnością. Sprawdzają się w szeroko pojętej bajkoterapii. Dzięki tej lekturze można pokazać dziecku, jak radzić sobie z danym problemem, z ostracyzmem i towarzyszącymi mu emocjami. Mali czytelnicy mogą przekonać się, że warto rozmawiać, komunikować, co się czuje. To pomaga w samoakceptacji.

Jeden z rodziców napisał do Wiolety Piróg, że jego dziecko uważnie słuchało bajki o Płomyczku. „Dla niego to ważne tematy, bo dzieci mu dokuczają z powodu niskiego wzrostu. Rozmawiamy z nim, że to nie ma znaczenia, ale ocena środowiska robi swoje. Taka pozytywna w przekazie książka pomaga również jemu myśleć o sobie pozytywnie. Myślę, że dużo dzieci będzie się identyfikowało z Płomyczkiem”.

Wszystkie części bajki o Płomyczku można kupić na stronie www.zagorami.com.pl.

KONKURS

Mamy dla Państwa komplet bajek autorstwa Wiolety Piróg („Wyjątkowy smok Płomyczek”, „Płomyczek uczy się ziać ogniem”, „Płomyczek i Stokrotka”). Otrzyma je osoba, która wyśle na adres redakcja@noweinfo.pl w terminie do 16 czerwca najciekawszą odpowiedź na pytanie: dlaczego warto czytać bajki o smoku Płomyczku?

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj