Prestiżowe wyróżnienie dla województwa śląskiego

0
fot. Andrzej Grygiel/UMWS
Reklama

W prestiżowym raporcie fDi Intelligence (magazyn fDi Intelligence należy do grupy wydawniczej The Financial Times) województwo śląskie znalazło się w pierwszej dziesiątce wyróżnionych, dużych europejskich regionów za: strategię przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, otwartość dla biznesu oraz za efektywność kosztową – poinformował dzisiaj (14 marca) Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Tym samym nasz region pierwszy raz w historii znalazł się w czołówce wyróżnionych przez fDi Intelligence aż w trzech kategoriach.

– To ogromny sukces dla naszego regionu – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Województwo śląskie jako duży, europejski region znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie. Pomimo trudnych czasów utrzymujemy wysoki poziom rozwoju. Eksperci zakwalifikowali województwo śląskie do grona 10 najwyżej ocenianych regionów w Europie. Doceniono nasze działania w obszarze pozyskiwania inwestycji zagranicznych, strategii i wspierania kapitału ludzkiego. Będziemy utrzymywać taki kierunek rozwoju.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystego wydarzenia towarzyszącego Międzynarodowym Targom Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes (w ich trakcie region promuje swoją atrakcyjność inwestycyjną na wspólnym stoisku wystawienniczym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią).

W tegorocznym raporcie fDi Intelligence województwo śląskie znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie, zajmując: czwarte miejsce w kategorii efektywność kosztowa (cost effectivness), siódme miejsce w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy) i dziewiąte miejsce w kategorii otwartość dla biznesu (business friendliness). W tej ostatniej kategorii zostało dostrzeżone po raz pierwszy w historii.

Należy również zauważyć, że wśród dużych europejskich miast, na szóstym miejscu w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy) znalazły się Katowice.

Reklama

– Górny Śląsk od wielu lat przechodzi proces modernizacji i przeobrażania się z monokultury górniczej w nowoczesny klaster przemysłowo-technologiczny – tłumaczy Marek Dobrzycki, managing director Panattoni. – Branża nieruchomości przemysłowych aktywnie uczestniczy w tych przemianach. Region staje się motorem napędowym wielu branż, m.in. automotive, logistycznej czy przemysłowej. Panattoni dostarczyło w województwie śląskim ponad 2,5 mln nowoczesnej powierzchni, więcej niż gdziekolwiek indziej, co potwierdza ogromny potencjał regionu. Z każdą kolejną realizacją i zapytaniem, które otrzymujemy, utwierdzamy się w przekonaniu, że Śląsk to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu. Potwierdził to także ostatni ranking Financial Times „Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości”, w którym to właśnie ten region, jako jedyny przedstawiciel Polski, znalazł się w czołowej dziesiątce kategorii „business friendliness”. Skupienie kilku ośrodków miejskich w ramach konurbacji śląskiej daje dostęp do ok. pięciomilionowej populacji regionu, a przebiegające kluczowe szlaki komunikacyjne i bliskość m.in. południowej granicy coraz częściej przyciągają firmy, które prowadzą stąd międzynarodową działalność. Ogromnym atutem województwa śląskiego jest skupienie wielu silnych przemysłowych ośrodków. Strategiczne obiekty przemysłowe powstają zarówno w regionie stolicy – Katowic, jak i Zabrza, Gliwic, Czeladzi, Tychów czy Rudy Śląskiej. Rozwój oparty na mocnych fundamentach zapewnia regionowi doskonałe perspektywy – tłumaczy Marek Dobrzycki.

Tegoroczne badanie fDi Intelligence powstawało w cieniu pełnoskalowejinwazji Rosji na Ukrainę i związanymi z nią sankcjami, rosnącej inflacji oraz kryzysu energetycznego. Europa okazała się jednak odporna. 2022 rok był również dobry dla Polski. Zagraniczne firmy zainwestowały przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 3,7 mld euro. To o 200 mln euro więcej niż przed rokiem i aż o miliard euro więcej niż w roku 2020. O ponad 20 proc. wzrosła także liczba samych projektów.

– Śląsk to jeden z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce – dodaje Tomasz Chojnacki, szef śląskiego oddziału CBRE. –  Inwestorów przyciąga z jednej strony rozbudowana infrastruktura, z drugiej strony dostęp do szerokiej i wykwalifikowanej na różnych polach kadry pracowników. Widać to zarówno w sektorze magazynowym i produkcyjnym jak i biurowym, gdzie firmy coraz intensywniej inwestują w nowe powierzchnie, a nowy biznes to już nie tylko outsourcing. Inwestorzy, patrząc na Śląsk, doceniają także podejście samorządowych instytucji, które starają się wspierać rozwój przedsiębiorczości w regionie. Wszystkie te czynniki wpływają na bardzo dużą atrakcyjność regionu i dają pewność, że inwestycji będzie z roku na rok przybywać.

Raport pn. Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2023 – to flagowe badania dotyczące najbardziej obiecujących miejsc inwestycyjnych w Europie. Badania dokonuje się na podstawie ankiet wypełnianych przez miasta i regiony.

Raport pn. Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2023 – to flagowe badania dotyczące najbardziej obiecujących miejsc inwestycyjnych w Europie. Badania dokonuje się na podstawie ankiet wypełnianych przez miasta i regiony.

(pp), źródło: UMWS

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj