Program „Czyste Powietrze Plus”. Prefinansowanie

0
Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, na konferencji w Radomiu, 2.07.2022 r.; źródło: MKiŚ
Reklama

W sobotę 2 lipca Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, ogłosiła w Radomiu nowy, ogólnopolski program „Czyste Powietrze Plus”. Skorzystać z niego mogą właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Chodzi o prefinansowanie, czyli uruchomienie dotacji jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Rozwiązanie takie powinno pomóc osobom najuboższym. Wnioski można składać od 15 lipca 2022 roku.

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w funkcjonującym od września 2018 roku programie „Czyste Powietrze” zostanie zastosowane nowe rozwiązanie finansowe, które będzie bardzo korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych, ubiegający się o dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu, będą mogli skorzystać z prefinansowania, czyli wypłaty pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. W ten sposób będzie można otrzymać do 50 proc. maksymalnej, możliwej kwoty dotacji. Beneficjenci dostaną te pieniądze po złożeniu wniosku o dotację.

– Przeznaczamy kwotę 1,8 mld zł na to działanie – poinformowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. – Liczymy, że dzięki temu jeszcze tego lata i tej jesieni rozpoczną się remonty w polskich domach. Szacujemy, że ponad 37 tys. rodzin w całej Polsce może skorzystać z programu i przejść na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów.

Nowe rozwiązanie skierowane jest do beneficjentów drugiej i trzeciej części programu „Czyste Powietrze” i będzie dostępne tylko dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie. Warunkiem skorzystania z prefinansowania ma być przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych.

Dokumenty trzeba będzie składać wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW (GWD) – z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym, a w przypadku braku takiego podpisu, po przesłaniu wersji elektronicznej wniosku, wydrukowaniu formularza, ręcznego podpisania i przesłania pocztą lub przekazania za pośrednictwem punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie. Rozpatrzenie wniosku zainteresowanej osoby powinno trwać do 14 dni. Następnie w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy z beneficjentem będzie uruchomiona transza zaliczkowa na konto wykonawcy, czyli 50 proc. przyznanej wartości dotacji jako część jego wynagrodzenia.

Reklama

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj